Ciekawa historia pewnych okularów

okulary-ray-banNiektóre marki stały się już kultowe i na zawsze wryły się w historię. Wiele z nich trwa od dziesiątek lat i jest rozpoznawana na całym świecie. Jedną z nich jest marka Ray Ban, która może poszczycić się tendencją wzrostową w liczbie klientów. Moda sięgnęła tak daleko, że nawet ludzie o prawidłowym wzroku kupują oprawki z zerowymi szkłami.

Okulary Ray Ban są produkowane od 1937 roku. Aż do roku 1999 marka była pod skrzydłami znanej firmy Bausch & Lomb, aż w końcu została przejęta przez pochodzącą z Włoch firmę Luxottica Group. Historia powstania pierwszych okularów Ray Ban jest dość nietypowa. W 1929 roku generał MacCready poprosił firmę Bausch & Lomb, aby ta zaprojektowała dla jego pilotów specjalne okulary. Podyktowane było to faktem, że szybki rozwój lotnictwa, a tym samym wznoszenie się na większe wysokości, powodowało rosnące problemy u pilotów z powodu zbyt mocnego słońca, jakie docierało do ich kabin. Piloci odczuwali mdłości, słabli, niektórzy tracili orientację. A zatem pierwsze okulary Ray Ban były tak naprawdę czymś w rodzaju współczesnych gogli, które zapewniają dobrą widoczność przy męczącym blasku promieni słonecznych. Oczywiście, miały one zupełnie inny kształt i przypominały oprawki, które były u nas modne w latach osiemdziesiątych XX wieku. Dzięki tak nowoczesnym okularom Ray Ban piloci mogli bez obaw wznosić się na dużą wysokość, a ich oczy były chronione specjalnymi szkłami o zielonkawym zabarwieniu. Odtąd ten model oprawek był nazywany „awiatorem”. Kolejne eksperymenty doprowadziły do powstania innego modelu okularów Ray Ban, w których soczewki były wyposażone w szkła o żółtawym odcieniu i miały poprawiać jakość widzenia we mgle. Były idealne dla wędkarzy i myśliwych, którzy na co dzień musza zmagać z poranną chmurą unoszącą się nad ziemią.

Okulary tej popularnej dziś marki były niemniej znane kilkadziesiąt lat temu. Świadczy chociażby o tym fakt, że można je zobaczyć u sławnej Audrey Hepburn w kultowym dzisiaj filmie „Śniadanie u Tiffaniego”. Te oprawki powstały na początku lat pięćdziesiątych, a po filmie zdobyły nieprawdopodobna wręcz popularność. Każda kobieta chciała być jak Audrey! Ray Ban-y można oglądać także w równie kultowym „Blues Brothers”, a także w „Top Gun” ze znanym dziś Tomem Cruisem.

W latach siedemdziesiątych zaczęto rozdzielać okulary codzienne od sportowych. Pojawiły się nowe techniki i sposoby produkcji. Marka Ray Ban także musiała dostosować się do zmieniającego się świata, dlatego do swojej oferty dodała także modele sportowe, np. do wspinaczek.

Podziel się:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Sfora
  • Twitter
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.