Ciekawa historia pewnych okularów

okulary-ray-banNiektóre marki stały się już kultowe i na zawsze wryły się w historię. Wiele z nich trwa od dziesiątek lat i jest rozpoznawana na całym świecie. Jedną z nich jest marka Ray Ban, która może poszczycić się tendencją wzrostową w liczbie klientów. Moda sięgnęła tak daleko, że nawet ludzie o prawidłowym wzroku kupują oprawki z zerowymi szkłami.

Okulary Ray Ban są produkowane od 1937 roku. Aż do roku 1999 marka była pod skrzydłami znanej firmy Bausch & Lomb, aż w końcu została przejęta przez pochodzącą z Włoch firmę Luxottica Group. Historia powstania pierwszych okularów Ray Ban jest dość nietypowa. W 1929 roku generał MacCready poprosił firmę Bausch & Lomb, aby ta zaprojektowała dla jego pilotów specjalne okulary. Podyktowane było to faktem, że szybki rozwój lotnictwa, a tym samym wznoszenie się na większe wysokości, powodowało rosnące problemy u pilotów z powodu zbyt mocnego słońca, jakie docierało do ich kabin. Piloci odczuwali mdłości, słabli, niektórzy tracili orientację. A zatem pierwsze okulary Ray Ban były tak naprawdę czymś w rodzaju współczesnych gogli, które zapewniają dobrą widoczność przy męczącym blasku promieni słonecznych. Oczywiście, miały one zupełnie inny kształt i przypominały oprawki, które były u nas modne w latach osiemdziesiątych XX wieku. Dzięki tak nowoczesnym okularom Ray Ban piloci mogli bez obaw wznosić się na dużą wysokość, a ich oczy były chronione specjalnymi szkłami o zielonkawym zabarwieniu. Odtąd ten model oprawek był nazywany „awiatorem”. Kolejne eksperymenty doprowadziły do powstania innego modelu okularów Ray Ban, w których soczewki były wyposażone w szkła o żółtawym odcieniu i miały poprawiać jakość widzenia we mgle. Były idealne dla wędkarzy i myśliwych, którzy na co dzień musza zmagać z poranną chmurą unoszącą się nad ziemią.

Okulary tej popularnej dziś marki były niemniej znane kilkadziesiąt lat temu. Świadczy chociażby o tym fakt, że można je zobaczyć u sławnej Audrey Hepburn w kultowym dzisiaj filmie „Śniadanie u Tiffaniego”. Te oprawki powstały na początku lat pięćdziesiątych, a po filmie zdobyły nieprawdopodobna wręcz popularność. Każda kobieta chciała być jak Audrey! Ray Ban-y można oglądać także w równie kultowym „Blues Brothers”, a także w „Top Gun” ze znanym dziś Tomem Cruisem.

W latach siedemdziesiątych zaczęto rozdzielać okulary codzienne od sportowych. Pojawiły się nowe techniki i sposoby produkcji. Marka Ray Ban także musiała dostosować się do zmieniającego się świata, dlatego do swojej oferty dodała także modele sportowe, np. do wspinaczek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *