Co to jest kubotan?

Jeśli szukasz niepozornego sprzętu do samoobrony, który zmieści się w kieszeni spodni lub kurtki, być może zainteresuje Cię japoński wynalazek o nazwie kubotan. W oryginalnej wersji przedmiot powinien być wykonany z twardego tworzywa sztucznego o dużej wytrzymałości, powinien mieć kształt walca, a jego długość nie powinna przekraczać 14cm. Narzędzie powstało z myślą o obezwładnianiu przeciwnika poprzez wywieraniu nacisku na wrażliwe części ciała, na przykład na szyję, krtań, twarz, na połączenia stawów, na kości czy sploty nerwów i jako takie miało być jedynie uzupełnieniem techniki walki wręcz. Współcześnie kubotany zyskały nieco szersze zastosowanie i do samoobrony używają ich również te osoby, które nie mają wiele wspólnego z karate lub innymi sztukami walki wręcz.

Jak wygląda kubotan?

Oryginalny kubotan to walcowaty przedmiot o niezbyt dużej średnicy i długości około 14cm. W swojej podstawowej wersji był to przedmiot wykonany z tworzywa sztucznego. Dziś sprzęt do samoobrony, który swym wyglądem przypomina oryginalny kubotan, może być wykonany w zasadzie z każdego rodzaju materiału, na przykład z trwalszego i wytrzymalszego od tworzywa sztucznego aluminium. Różny może być także wygląd takiego narzędzia. Zamiast walcowatego kształtu, współczesne narzędzia przypominające oryginalny kubotan mogą mieć zwężany koniec, co ma potęgować siłę nacisku i tym samym zwiększać uczucie bólu u potraktowanego takim narzędziem napastnika. Sprzęt tego typu bardzo często wykończony jest specjalnym oczkiem, które umożliwia przymocowanie do niego kluczy, w związku z czym, w życiu codziennym kubotan może pełnić funkcję nieco większego breloka.

Czy kubotan jest legalny?

W Polsce nie ma przepisów, które regulowałyby posiadanie kubotanu lub sprzętów o podobnej konstrukcji i charakterystyce. W związku z tym posiadanie tego typu narzędzia jest legalne. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku użycia narzędzia w obronie koniecznej, jeśli wyrządzimy poważną krzywdę napastnikowi, możemy odpowiadać za użycie nieproporcjonalnych środków wobec istniejącego zagrożenia. Ta niejasność przepisów zniechęca wiele osób do posiadania sprzętu, który w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia może pomóc w skutecznym obezwładnieniu napastnika.

Oczywiście sam kubotan nie jest sprzętem, który zagwarantuje nam pełnię bezpieczeństwa. Jeśli jednak zdecydujemy się przejść specjalne szkolenie z zakresu użycia tego typu narzędzia, w sytuacji zagrożenia może okazać się on naprawdę pomocny, można powiedzieć wręcz niezastąpiony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *