Cykliczna wymiana oleju silnikowego w aucie i motocyklu

Przeglądając broszury dotyczące dbania o auta lub motocykle, często natykamy się na zdanie, które w całości oddaje sens jednej z najważniejszych czynności serwisowych dotyczących silników. Chodzi oczywiście o pilnowanie wymian oleju silnikowego. Dlaczego to takie ważne? Postaramy się to wyjaśnić.

Jak większość zmotoryzowanych kierowców wie, silniki pracując, wytwarzają tarcie. Gdyby nie oleje silnikowe, jednostki składowe każdego silnika bardzo szybko zużywałyby się, unieruchamiając pojazd. Ta zasada dotyczy większości silników – zarówno tych w autach i motocyklach a także w innych pojazdach typu traktory, ciężarówki, busy, autobusy i inne. To markowe oleje silnikowe Valvoline, takie jak te ze strony: https://autochemia.pl/firm-pol-1272568156-Valvoline.html dbają o to, aby wnętrze silnika i wszystkie jego elementy były odpowiednio naoliwione, zmniejszając przy tym tarcie.

Wymiana oleju silnikowego

Dlaczego więc musimy cyklicznie wymieniać olej silnikowy? Ze względu na specyfikę pracy, a także fakt, że olej, jak każda inna ciecz, po pewnym czasie traci swoje właściwości i dużo słabiej zabezpiecza silnik przed nadmiernym tarciem i eksploatacją. Sama wilgoć absorbowana przez olej rozrzedza go, obniżając efektywność pracy i ochrony silnika. Dlatego mechanicy, serwisanci, a także fani motoryzacji powtarzają twierdzenie jak mantrę – czym częściej wymieniasz oleje silnikowe Valvoline, tym dalej zajedziesz.

Co ile kilometrów lub co jaki czas wymienia się olej w silniku?

Gdy wiemy już, za co odpowiada olej silnikowy Valvoline, czas przejść do innego, dosyć ważnego zagadnienia związanego z czynnością serwisową skupiającą się wokół olejów. Chodzi oczywiście o częstotliwość wymiany tego płynu. Tutaj zalecenia dotyczą dwóch wartości – ilości kilometrów, jakie przemierzamy na wlanym oleju a także czasu, który przewiduje producent oleju na zachowanie właściwości smarnych oleju. W przypadku motocykli, oleje najczęściej wymienia się co 6000 kilometrów. Przy autach wartość ta wzrasta do 10000-12000 kilometrów – oczywiście dokładne wartości zależą też od rodzaju silnika oraz jego producenta – dokładne wartości znajdują się w instrukcjach serwisowych pojazdu.

Oleje silnikowe Valvoline poleca się wymieniać przynajmniej raz do roku – oczywiście jeżeli na danym oleju nie przejedziemy kwalifikującej do wymiany ilości kilometrów. Zawodowi kierowcy, którzy przejeżdżają swoimi autami kilkadziesiąt kilometrów rocznie potrafią wymieniać olej nawet kilka razy w roku. Ważne jest jednak to, aby nie zaniedbać tej czynności – koszt zakupu i wymiany jest niewielki – zwłaszcza, gdy zestawimy go z kosztem naprawy lub nawet wymiany zatartego silnika w aucie lub motocyklu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *