Czy wiesz czym się zajmuje endokrynolog?

Endokrynolog zajmuję się leczeniem problemów związanych z pracą gruczołów (przysadki mózgowej, tarczycy, przytarczyc, trzustki, nadnerczy oraz jajników u kobiet i jąder u mężczyzn. Zakres endokrynologi obejmuje diagnostykę i leczenie zaburzeń hormonalnych.

Najczęściej do endokrynologa zgłaszają się osoby, które podejrzewają u siebie nadczynność bądź niedoczynność tarczycy. Choroby tarczycy można wykryć za pomocą badań laboratoryjnych i USG tarczycy. Jeżeli nasze wyniki będą niepokojące to warto się udać na konsultacje do specjalisty. Kiedy warto się udać do endokrynologa? Do specjalisty powinniśmy się udać jeżeli mamy objawy takie jak: szybki spadek masy ciała, szybki wzrost masy ciała, nadmierną sennością, uczuciem chłodu, zbyt dużym popędem płciowym, zbyt małym popędem płciowym, zaburzeniem miesiączkowania. Najczęściej do specjalisty zgłaszają się osoby z problemami:

  • tarczycy (np. nadczynność tarczycy / niedoczynność tarczycy/ wole guzkowe)
  • nadnerczy (np. guz nadnercza/ hiperaldosteronizm /choroba Addisona /zespół Cushinga/ guz chromochłonny)
  • przysadki mózgowe
  • jąder
  • jajników

Celem endokrynologa będzie znalezienie źródła choroby
Lekarz endokrynolog na podstawie badań klinicznych i badań dodatkowych oceni czy choroba istnieje oraz ryzyko wystąpienia choroby. Nie powinniśmy się leczyć na własną rękę. Źle dobrane leki mogą nam zaszkodzić, a bagatelizowanie problemu może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Jeżeli podejrzewasz u siebie choroby związane z gruczołami, powinieneś zrobić badania, z którymi następnie zgłosić się do lekarza
Źródło: http://wilmed.pl/uslugi/endokrynologia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *