Czym jest audioprzewodnik turystyczny?

muzeumAudioprzewodnik turystyczny to coraz częstsze wyposażenie atrakcji turystycznych w naszym kraju. Pozwala to otworzyć się na turystów zagranicznych, ale także wprowadzić oprowadzanie po zabytkach w miejscach, w których nie pracuje żaden przewodnik lub kustosz.

Jak działa audioprzewodnik turystyczny?

Audioprzewodniki przypominają zazwyczaj duże telefony komórkowe ze słuchawkami i bywają przygotowywane standardowo przez producenta, w wersji dostępnej dla różnych obiektów lub bezpośrednio na zamówienie danego obiektu. Audoprzewodniki działają jak walkmany czy mp-trójki z nagranym głosem, opowiadającym o mijanych właśnie zabytkach. Często mają one też możliwość nawigacji, wgrane mapy GPS, a także klawiaturę do nawigacji, pozwalającą odnaleźć trasę w mieście czy na większym terenie, na przykład zamku. Dzięki nim trudno się zgubić, można także pójść śladem wycieczki wytyczonej przez twórców przewodnika. Sprzęty takie są zazwyczaj udostępniane do wypożyczenia dla turystów w biurach informacji turystycznej, czy bezpośrednio w kasach różnych obiektów.

Zalety audioprzewodników

Audioprzewodniki pozwalają turystą na pewną niezależność, na dostosowanie tempa i stylu zwiedzania do własnych potrzeb, bez obowiązku nadążania za całą grupą zwiedzających. Dzięki możliwości zatrzymania nagrania w każdym momencie, turysta może przystanąć dłużej w miejscu, które szczególnie go zainteresuje. To także jedyne właściwie rozwiązanie, by niektóre zabytki mogły zostać odwiedzone przez turystów zagranicznych. Tam, gdzie nie ma możliwości zatrudnienia władającego kilkoma językami przewodnikami, sprawdzają się idealnie właśnie audioprzewodniki.

Audioprzewodniki to nie zagrożenie

Audioprzewodnik turystyczny to już całkiem popularne rozwiązanie w niektórych miastach i świetny sposób na ich promocję. Niektórzy twierdzą, że są one zagrożeniem dla zawodu przewodnika, jednak ich odbiorcą jest raczej ktoś inny. W przypadku audioprzewodników to przede wszystkim turysta indywidualny, który samodzielnie trafia w dane miejsce i który raczej nie może liczyć na opiekę przewodnika, zajmującego się zazwyczaj większymi grupami.

Wszystko wskazuje na to, że audioprzewodniki przyjmą się na dobre w polskiej turystyce. Czy to pozytywne zjawisko? Raczej tak, biorąc pod uwagę jak zwiększa to szanse na dotarcie do pewnych zabytków, które wcześniej były poza zasięgiem zagranicznych turystów. Niektóre z audioprzewodników to także szansa na zwiedzanie dla osób niewidomych i niedowidzących. To ogromna zmiana na plus w porównaniu z poprzednimi latami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *