Czym jest białe złoto?

zlotoW ostatnim czasie obserwujemy wzrost zainteresowania wyrobami z białego złota, które momentami są bardziej popularne nawet od biżuterii z klasycznego żółtego złota. Czym tak naprawdę jest białe złoto? I jak wiele ma wspólnego ze złotem?Białe złoto to stop złota z innymi metalami, nadającymi mu charakterystyczną jasną barwę. Do złota dodaje się zazwyczaj nikiel i cynk, którego zawartość w białym złocie może kształtować się nawet na poziomie 25%, a także srebro i pallad. Ich dodatek podnosi także trwałość złota. Uzyskany stop jest jednorodny, jego barwa jest jednakowa w całym przekroju, a odcień zależy od składu.

Poszczególne metale dodawane są w takich ilościach, by nie zmienić próby złota. Oznacza to, że białe złoto o próbie 0,585 ma taką samą próbę jak żółte złoto z takim samym oznaczeniem.

Zdecydowana większość wyrobów biżuteryjnych z białego złota jest poddawana rodowaniu. To proces polegający na pokrywaniu biżuterii rodem, należącym do grupy platynowców. Metal ten jest obojętny dla naszej skóry i nie wywołuje reakcji alergicznych. Pokrycie nim wyrobu nadaje mu delikatny srebrzysty połysk.

To dlatego często spotykamy się z opinią, że białe złoto to wyłącznie nazwa handlowa. W rzeczywistości naprawdę jego kolor jest zbliżony do białego, z tym że bardzo rzadko spotykamy je w takiej postaci.

Zgodnie z normami unijnymi białe złoto w czystej postaci, przed procesem rodowania, powinno charakteryzować się delikatnym złotym połyskiem. Przy zawartości żółtego złota na poziomie 60% zwyczajnie nie da się uniknąć takiego efektu.

One thought on “Czym jest białe złoto?

  1. Przypuszczam, że na takie białe złoto to musielibyśmy wziąć jakąś pożyczkę, heh.
    Na szczęście ostatnio jak braliśmy (korzystając z zestawienia pożyczek tutaj), to nie wyszliśmy na tym tak źle, więc się opłaciło. No ale na razie do końca roku 2012 nowych zobowiązań nie zaciągam. Na wszelki bo mam taki przesąd, żeby się na koniec roku nie zadłużać:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *