Firma Mattel – nie tylko lalki Barbie

barbieChociaż marka Mattel znana jest głównie jako producent lalki Barbie, to jednak w swoim dorobku posiada jeszcze wiele innych zabawek. Ta powstała w 1945 roku marka notuje największe przychody ze sprzedaży zabawek na całym globie. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Harolda Matsona, zwanego „Mattem” oraz Elliota Handlera. To właśnie od pierwszych liter przydomku oraz imienia powstała nazwa marki „Matt-el”. Chociaż firma postawała w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych, to jednak dzisiaj posiada również swoje wielkie oddziały w Wielkiej Brytanii, Japonii oraz w Chinach.

Od początku swojego istnienia, Mattel zajmowało się produkcją zabawek wysokiej jakości. Wszystkie one były bardzo ciekawe pod względem wyglądu oraz funkcjonalności, a jednocześnie charakteryzowały się niezwykłą trwałością oraz dopracowaniem nawet najmniejszych szczegółów. Przedsiębiorstwo wytwarzało zarówno lalki różnego typu, gry planszowe, figurki. Jednak prawdziwy sukces Mattel odniosło dopiero w 1959r. gdy na targach zabawek po raz pierwszy zaprezentowano lalkę Barbie. Została ona stworzona rok wcześniej przez żonę Elliota Handlera, Ruth. Od tamtej pory, marka Mattel kojarzona jest głównie z kultową lalką.

Niemniej jednak, Mattel cały czas poszerzało swój asortyment. W latach 80-tych wprowadziło do sprzedaży gry na konsole. Niemniej jednak, dość szybko zrezygnowano z tej branży, ponieważ zniechęcający był zastój na rynku gier. Co więcej, to właśnie Mattel ma prawa do sprzedaży słynnej gry słownej „Scrabble” na całym świecie, poza USA. W Stanach Zjednoczonych głównym dystrybutorem gry jest marka Hasbro.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *