Fortepiany marki Bechstein – najlepsze na świecie

pianoKażdy muzyk pragnie mieć nie tylko swoje ulubione nuty na fortepian do dyspozycji, ale również doskonałej jakości sprzęt, dzięki któremu muzyka będzie brzmieć czysto i szlachetnie. Istnieje kilkanaście rodzajów fortepianów, które pochodzą od najróżniejszych producentów, jednak żaden nie ma takiej renomy jak fortepian Bechstein.

Sława fortepianów Bechstein rozpoczęła się na dobre właściwie od momentu, gdy stały się one popularne. Już w pierwszych latach ich tworzenia przez projektanta i producenta cieszyły się one niesłychaną sławą, a dziś uważa się je za jedne z najlepszych na świecie. Niezależnie od wybieranych nut na fortepian, dźwięki brzmią czysto i doskonale się niosą, zaś różne typy fortepianów sprawdzają się dla różnych pianistów. Dlaczego te fortepiany są tak znane i jaka jest ich historia?

Historia twórcy

Bechstein sam z siebie nie sięgał chętnie po nuty na fortepian, za to pobierał nauki u mistrzów tego instrumentu, którzy pokazali, na co należy zwracać uwagę oraz jak budować instrument, aby służył muzykowi. To sprawiło, że w 1853 roku Carl Bechstein rozpoczął budowę swojego pierwszego fortepianu, który kilka lat później został uznany na międzynarodowej wystawie. Od tamtej pory popularność tego producenta nie maleje – za swojego życia tworzył on instrumenty dla znanych pianistów, na początku na terenie Niemiec. Z czasem rozszerzył się eksport instrumentów, zwłaszcza do Wielkiej Brytanii – wówczas powstał złocony fortepian królowej Wiktorii, na którym uwielbiała grać swoje ulubione nuty na fortepian i ćwiczyć kolejne melodie.

Wraz ze śmiercią twórcy zakład pozostał w rodzinie, przejęty przez jego synów. Od tamtej pory skutecznie się rozwijał i eksportował fortepiany, które pojawiały się choćby na statkach transatlantyckich. To właśnie marka Bechstein stworzyła pierwsze pianino elektryczne w 1930 roku, we współpracy z firmą Siemens.

Po latach lepszego i gorszego rozwoju, w XXI wieku fortepiany Bechstein były na tyle popularne, że marka wykupiła innego, czeskiego producenta pianin. Od tamtej pory produkcja odbywa się na terenie zakładów w Niemczech oraz Czechach i nadal sprzedaje jedne z najdroższych i najlepszych jakościowo fortepianów.

Skąd bierze się ta popularność?

W dużej mierze na fortepiany marki Bechstein pozwalają sobie tylko najbogatsi – raczej nie nadają się one do ćwiczenia nut na fortepian. Wynika to przede wszystkim z dość wysokich cen za nowe instrumenty. Jednocześnie jednak, popularność tej marki nie słabnie. Głównie jest to spowodowana doskonałą jakością i czystością wydawanego przez fortepian dźwięku. Co więcej, jest to jeden z niewielu producentów, którzy nadal wytwarzają fortepiany wyłącznie w Europie, bazując tylko na naturalnych materiałach pochodzących z tego kontynentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *