Historia firmy Nike

ButFirma Nike to jeden z najpopularniejszych producentów sportowej odzieży oraz obuwia na naszym globie. Powstała ona w 1964r. w Wahington County. Jej pierwszą nazwą było Blue Ribbon Sports. Założycielami przedsiębiorstwa byli Bill Bowerman oraz Philip Knight. Drugi z nich został prezesem firmy i był nim aż do 2004r. Nike, jeszcze pod pierwotną nazwą, nie zajmowało się produkcją butów, a jedynie ich rozpowszechnianiem. Dokładniej, przedsiębiorstwo rozprowadzało obuwie Onitsuka Tiger pośród biegaczy.

 

Dość szybko jednak okazało się, że firma zaczyna produkować także buty projektowane według własnych wzorów. Dwa lata później, w 1966r. założono pierwszy firmowy sklep. Mimo tego, dopiero w 1971r. Blue Ribbon Sports zaczęło wytwarzać wyłącznie własne obuwie, kończąc współpracę z japońską marką. Rok później po raz pierwszy użyto nazwy „Nike”, która określała wtedy najnowszą kolekcję butów. Wtedy też Nike stało się pierwszą marką, która podpisała kontrakt zgodnie, z  którym była jedyną firmą mogąca ubierać sportowca Ilie Nastase. Wydała serię butów dla biegaczy.

 

Nazwę na Nike zmieniono w roku 1978. Rok później stworzono pierwsze buty „powietrzne”, które miały być lekkie, a przez to wygodne i idealne dla zawodników. Firma coraz wyraźniej zaznaczała swoją obecność w dziedzinie sportu. W 1985r. została pierwszą marką, której linia sygnowana była nazwiskiem sportowca. Przy współpracy z gwiazdą NBA, Michaelem Jordanem stworzono buty Air Jordan.

 

W kolejnych latach Nike potwierdzało swoją wielkość. Promowało się w przeróżnych dyscyplinach, nie tylko lekkiej atletyce i koszykówce, ale też np. piłce nożnej. Zajmowała się przy tym promocją zdrowego stylu życia i przeciwdziałaniem otyłości. Jednym z ważniejszych momentów w jej współczesnej historii było wykupienie innej wielkiej marki Converse, które nastąpiło w 2003r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *