Historia marki Opel

Opel to jedna z najbardziej znanych i jednocześnie jedna z najpopularniejszych marek samochodów. Na początku istnienia koncernu nikt nie wróżył mu tak dużego sukcesu.

Firma Opel została założona w 1862 roku przez Adama Opla. Jej pierwszym produktem była… maszyna do szycia. Przedsiębiorstwo rozwijało się bardzo szybko i zyskiwało sobie sympatię coraz to szerszego grona klientów. W 1884 roku firma nieco zmieniła swój profil i zaczęła produkować pierwsze rowery.

W 1895 r założyciel Opla zmarł, a firmę przejęli jego dwaj synowie. W tym czasie przemysł samochodowy stawał się już coraz popularniejszy, co nie uszło ich uwadze. W 1899 r podpisali umowę z producentem podwozi, a z fabryki Opla wyjechał pierwszy model samochodu. Sprzedano go w 11 egzemplarzach.

 Prace nad kolejnymi samochodami trwały. Bracia Opel podpisywali umowy z kolejnymi firmami i konstruktorami, adaptując na swoje potrzeby coraz to nowe technologie. Tempo produkcji nie było jednak zbyt wysokie. Do 1906 r. fabrykę opuścił zaledwie 1000 aut. Bracia zaczęli się więc zastanawiać, jak przyspieszyć ten proces. Efektem ich rozważań było wyprodukowanie modelu 4/8PS, który był o połowę mniejszy od większości produkowanych ówcześnie aut, ale i o połowę od nich tańszy. Dzięki niemu sprzedaż znacznie wzrosła, a produkcja przyspieszyła.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *