Innowacyjna metoda łowienia ze wschodu – czeburaszka

W ostatnim czasie w wędkarstwie bardzo mocno zakorzeniła się moda na stosowanie pewnej metody, która wykorzystuje specjalny system dociążający przynęty. Technika ta przywędrowała do naszego kraju ze wschodu i jest to tzw. czeburaszka. W tłumaczeniu oznacza to tyle, co „kiwaczek”. System bardzo szybko stał się alternatywą dla powszechnie wykorzystywanych główek jigowych i został ciepło przyjęty zarówno przez profesjonalistów, jak i hobbystycznych amatorów wędkarstwa.
Co to jest?

Czeburaszka to mała kulka wykonana z ołowiu, która do złudzenia przypomina tę znajdująca się na główce jigowej. Wprawne oko zauważy jednak różnicę, jeśli chodzi o budowę. W czeburaszce znajduje się mały otwór, w którym umieszcza się specjalnie wyprofilowany drut. Ten posiada malutkie oczka do mocowania żyłki bądź agrafki. Z drugiej strony haczyka znajdują się małe kotwiczki. Jedną z głównych zalet czeburaszki jest możliwość szybkiego i łatwego zmieniania samej kuleczki, jak i przynęty. Pierwszą czynność wykonuje się ze względu na zmianę obciążenia, która wpływa na wysokość utrzymywania się przynęty. W czeburaszce można wymienić także haczyki, a robi się to po to, by założyć większą lub mniejszą przynętę. Doświadczeni wędkarze twierdzą jednak, że najlepszym sposobem jest korzystanie z oryginalnego zestawu czeburaszek, ponieważ są one odpowiednio wyważone i dają największe prawdopodobieństwo sukcesu.
Jak to działa?

Główna zasada działania czeburaszki związana jest ze spowalnianiem opadania przynęty, co jest zazwyczaj pozytywnie skorelowane z liczbą brań. Dodatkowy atut to sposób montowania haczyka do czeburaszki. Cała konstrukcja jest ruchoma, dlatego zachowuje się w wodzie dużo bardziej naturalnie. Przynęta unosi się swobodnie i wykonuje ruchy najbardziej zbliżone do żywego pływającego stworzenia. Przynęta porusza ogonkiem (w przypadku gum), kołysze się na boki i odskakuje. Gdyby nie stosować czeburaszki hak wbity w korpus przynęty jest połączony sztywno z ciężarkiem.

Zdania na temat czeburaszek są podzielone, jednak jeżeli nieco bardziej zagłębić się w opinie użytkowników można wywnioskować, że taktyka została ciepło przez nich przyjęta i zauważyli znaczną poprawę, jeśli chodzi o ilość brań. To dobra wiadomość dla wszystkich poszukujących innowacyjnych metod łowienia. Czeburaszki stają się coraz popularniejszym produktem, który można już znaleźć w większości dobrych sklepów wędkarskich: https://www.soft-baits.pl/czeburaszki-ciezarki-cat-134.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *