Jak dobrać odpowiedni karnisz

karnisze_sufitoweWygląd okna ma istotne znaczenie dla odbioru całego pomieszczenia. Jego aranżacja może polepszyć wizualnie pokój, lub całkowicie zrujnować pracę, jaka została włożona w tworzenie wystroju.
O tym, jak będzie wyglądać okno decyduje dobór zasłon, lub rolet, firan, makaronów, karniszy, sprzączek i innych elementów dekoracyjnych, lub użytkowych.

Na rynku dostępne są rodzaje karniszy, które różnią się wyglądem, zasadą działania, sposobem montażu, grubością i wielkością, są karnisze sufitowe, ścienne, szynowe, drążkowe. Jak zatem odnaleźć w tym gąszczu modeli, który będzie odpowiedni do naszego domu?

Karnisze należy dobierać względem konkretnego wnętrza – nie muszą, a nawet nie powinny być takie same we wszystkich pomieszczeniach. Każde z wnętrz ma inne przeznaczenie, innych mieszkańców i zapewne jest urządzone w odmiennym stylu – w jednym lepiej sprawdzi się karnisz sufitowy, w innym drążkowy, lub zwykła roleta. Drobnym wyjątkiem od tej reguły mogą być salony z aneksem kuchennym, gdzie część dzienna i kuchenna zlewają się w jeden funkcjonalny pokój. Drugi wyjątek to jadalnia połączona z kuchnią, pod warunkiem, że są one urządzone w tym samym stylu.

Warto zastanowić się także nad tym, co zawiesimy na karniszu i czy będziemy potrzebować modeli podwójnych, czy pojedynczych. Zarówno karnisze sufitowe (czyli z reguły szynowe), jak i ścienne (drążkowe) mogą być pojedyncze (np. tylko na firankę, lub makarony), lub podwójne (na których można zawiesić zarówno firanę i zasłony, lub dodatkową dekorację).

Najważniejsza jest jednak długość karnisza. Zbyt krótki po prostu nie spełni swojego zadania, a za długi przytłoczy wizualnie. Optymalna jego długość to około 25-30 cm „zapasu” z obu stron. Zakładając, że okno ma np. 120 centymetrów szerokości, wówczas karnisz powinien mieć długość około 170-180 centymetrów. Zasada ta dotyczy zarówno karniszy sufitowych, jak i ściennych. Jeżeli wybrany model posiada długie zakończenia, to nie bierzemy ich pod uwagę podczas wykonywania pomiarów- uwzględnia się wyłącznie przestrzeń, na której znajdują się żabki. Karnisz nie musi być zamontowany symetrycznie względem otworu okiennego. W niektórych pomieszczeniach okno jest umiejscowione w taki sposób, że nie ma możliwości symetrycznego montażu. Umieszczając karnisz sufitowy, czy drążkowy w pewnym przesunięciu względem okna, możemy wizualnie „modelować” przestrzeń wokół okna (np. zostawiając więcej wolnego miejsca z jednej strony drzwi balkonowych, co ułatwi dostęp do drzwi, lub zrównoważy optycznie rozmieszczenie otworu okiennego na ścianie).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *