Jak dobrać odpowiedni karnisz

karnisze_sufitoweWygląd okna ma istotne znaczenie dla odbioru całego pomieszczenia. Jego aranżacja może polepszyć wizualnie pokój, lub całkowicie zrujnować pracę, jaka została włożona w tworzenie wystroju.
O tym, jak będzie wyglądać okno decyduje dobór zasłon, lub rolet, firan, makaronów, karniszy, sprzączek i innych elementów dekoracyjnych, lub użytkowych.

Na rynku dostępne są rodzaje karniszy, które różnią się wyglądem, zasadą działania, sposobem montażu, grubością i wielkością, są karnisze sufitowe, ścienne, szynowe, drążkowe. Jak zatem odnaleźć w tym gąszczu modeli, który będzie odpowiedni do naszego domu?

Karnisze należy dobierać względem konkretnego wnętrza – nie muszą, a nawet nie powinny być takie same we wszystkich pomieszczeniach. Każde z wnętrz ma inne przeznaczenie, innych mieszkańców i zapewne jest urządzone w odmiennym stylu – w jednym lepiej sprawdzi się karnisz sufitowy, w innym drążkowy, lub zwykła roleta. Drobnym wyjątkiem od tej reguły mogą być salony z aneksem kuchennym, gdzie część dzienna i kuchenna zlewają się w jeden funkcjonalny pokój. Drugi wyjątek to jadalnia połączona z kuchnią, pod warunkiem, że są one urządzone w tym samym stylu.

Warto zastanowić się także nad tym, co zawiesimy na karniszu i czy będziemy potrzebować modeli podwójnych, czy pojedynczych. Zarówno karnisze sufitowe (czyli z reguły szynowe), jak i ścienne (drążkowe) mogą być pojedyncze (np. tylko na firankę, lub makarony), lub podwójne (na których można zawiesić zarówno firanę i zasłony, lub dodatkową dekorację).

Najważniejsza jest jednak długość karnisza. Zbyt krótki po prostu nie spełni swojego zadania, a za długi przytłoczy wizualnie. Optymalna jego długość to około 25-30 cm „zapasu” z obu stron. Zakładając, że okno ma np. 120 centymetrów szerokości, wówczas karnisz powinien mieć długość około 170-180 centymetrów. Zasada ta dotyczy zarówno karniszy sufitowych, jak i ściennych. Jeżeli wybrany model posiada długie zakończenia, to nie bierzemy ich pod uwagę podczas wykonywania pomiarów- uwzględnia się wyłącznie przestrzeń, na której znajdują się żabki. Karnisz nie musi być zamontowany symetrycznie względem otworu okiennego. W niektórych pomieszczeniach okno jest umiejscowione w taki sposób, że nie ma możliwości symetrycznego montażu. Umieszczając karnisz sufitowy, czy drążkowy w pewnym przesunięciu względem okna, możemy wizualnie „modelować” przestrzeń wokół okna (np. zostawiając więcej wolnego miejsca z jednej strony drzwi balkonowych, co ułatwi dostęp do drzwi, lub zrównoważy optycznie rozmieszczenie otworu okiennego na ścianie).

Podziel się:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Sfora
  • Twitter
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.