Jak odpowiednio przygotować się do biegania?

Od kilkunastu lat, najczęściej uprawianym sportem w Polsce jest bieganie. Aktywne są zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli – którzy chętnie biorą udział w wyjątkowo trudnych maratonach i biegach przełajowych. Jak odpowiednio przygotować się do biegania, aby nie narazić swojego zdrowia na nieprzyjemne konsekwencje? Zapraszamy do lektury!

Rozgrzewka

To najbardziej istotny element, który powinien rozpoczynać praktycznie każdą aktywność fizyczną. Rozgrzewka nie tylko przygotowuje nasze ciało do większego wysiłku, ale również pozwala na zabezpieczenie go przed niepożądanymi urazami. Do biegania warto przygotować się w dwojaki sposób: przede wszystkim, należy wykonać krótką serię rozciągania, która ułatwi nam rozgrzanie nieużywanych na co dzień mięśni. Następnie, powinniśmy skupić się na delikatnym przyspieszeniu bicia naszego serca, czyli szybkim wysiłku, w krótkim czasie, np. jazda na stacjonarnym rowerku lub szybkie podskoki w kilku seriach. Taka rozgrzewka zapewni nam brak przysłowiowej zadyszki i pozwoli utrzymać większą wytrzymałość organizmu.

Odpowiedni strój

Kolejną, niezwykle ważną kwestią, jest dobór odpowiedniego do biegania stroju. Podstawą profesjonalnego outfitu biegacza, jest bez wątpienia dobre obuwie sportowe. Wysokiej klasy buty do biegania, można zakupić w sklepie SkiTenis. Nietuzinkowy wybór modeli sprawi, że każdy biegacz, niezależnie czy biegający zawodowo, czy amatorsko, znajdzie coś dla siebie. Dobrze dobrane buty sportowe, powinny odpowiadać na potrzeby każdego rodzaju stóp, chroniąc je przed urazami i zapewniając wygodne przemieszczanie się. Do fachowego stroju, należy również dodać profesjonalną koszulkę i spodenki, które z powodzeniem spełnią szereg odpowiednich funkcji.

Dobre samopoczucie

Bieganie, tak jak każdy sport, powinno być wykonywanie tylko wtedy, gdy czujemy się w pełni sił. Wysiłek fizyczny wykonywany przez zdrową osobę, przyniesie wyłącznie same korzyści, wzmacniając nasz organizm. Przy osobie o słabszym stanie zdrowia – ryzyko szybkiego przemęczenia się lub poważniejszego zachorowania, jest znacznie większe. Aby bieganie sprawiało radość, warto wyznaczać sobie krótkoterminowe cele, łatwe do osiągnięcia, aby w przyszłości móc zrealizować trudniejsze wyzwania, takie jak np. maraton.

Współcześnie, bieganie i bycie fit jest w modzie – pamiętajmy o wyborze takiego rodzaju sportu, który będzie odpowiedni do naszych potrzeb i przyniesie zauważalne korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *