Jak prawidłowo oświetlić mieszkanie?

Kiedy oświetlenie jest dobrze rozlokowane w pokoju, nie zwracamy na nie szczególnej uwagi. Jeśli pokój jest oświetlony we właściwy sposób, każdy czuje się w nim komfortowo, choć tak naprawdę nie potrafi powiedzieć dlaczego.

Lampy Eichholtz tworzą przyjemną atmosferę, która zachęca domowników do odpoczynku. W mieszkaniu najważniejsze jest wprowadzenie miłego nastroju, który pozwoli nam zrelaksować się po całym dniu. Jednym z największych błędów jest zbyt jasne oświetlenie, które daje wrażenie szpitalnej sterylności. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, które pomogą właściwie oświetlić dom.

Źródło światła

Powszechnym błędem jest przekonanie, że musimy oświetlić cały pokój jednym żyrandolem. Zamiast tego lepiej zamontować we wnętrzu wiele lamp. Najlepiej oświetlone pokoje mają „warstwy” światła, które ze sobą współgrają. Nie bez znaczenia jest tutaj odpowiedni klosz. Lampy Eichholtz mają tak zaprojektowane klosze, aby zapewniały dobre rozproszenie światła, a jednocześnie chroniły oczy przed mocnym blaskiem żarówki.

Dimmer

W przypadku pokojów wielofunkcyjnych niezbędne są dimmery, czyli ściemniacze. Dimmery pozwalają na dopasowanie natężenia światła w zależności od pory dnia, wydarzenia lub nastroju. Ponadto są doskonałym sposobem oszczędzania energii, ponieważ ściemniacze zmniejszają zużycie energii i zwiększają żywotność żarówki.

Wybór żarówek

Bardzo istotne jest, jakie źródło światła zastosujemy. Unikajmy świetlówek, które szybko męczą oczy. Wkręcane diody LED mają długą żywotność, jednak musimy liczyć się z ich wyższą ceną przy zakupie. LED-y są jednak bardzo oszczędną opcją, a przy tym nie męczą wzroku jak mrugające świetlówki.

Funkcja pokoju

Zanim zamontujemy lampy Eichholtz musimy odpowiedzieć sobie na pytanie – do czego będzie przeznaczona przestrzeń: gotowania, oglądania telewizji, nauki, spożywania posiłków, relaksu? W jadalni najlepiej działa górny żyrandol ze ściemniaczem. Oświetlenie kuchenne jest bardziej zróżnicowane – od lampy na stole roboczym, przez oświetlenie podszafkowe, na górnym żyrandolu kończąc.

W pomieszczeniach mieszkalnych należy stosować kombinację lamp podłogowych, stołowych i downlight (oświetlenie skierowane w dół). Tutaj oświetlenie powinno być częścią wystroju. Najtrudniejszym „przeciwnikiem” są łazienki, gdzie potrzebne jest jasne, wyraźne światło, a jednocześnie wystarczająco łagodne, aby zbudować przyjemną atmosferę. W sypialni powinna znaleźć się dobra lampka do czytania przy łóżku i biurku, a także lampka do ubierania. Przyda się również miękkie oświetlenie boczne, które sprzyja relaksowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *