Jak prawidłowo wybrać zasilacz?

Zadaniem zasilacza jest dostarczenie do laptopa prądu o odpowiednim natężeniu, a także ładowanie wbudowanej w komputer baterii. Zasilacze są z reguły traktowane dużo mniej łagodnie od samych jednostek, stąd częste awarie. Zasilacze nie są jednak drogie, dlatego w razie zepsucia możemy bez problemu je wymieniać.

Aby prawidłowo dobrać zasilacz do laptopa, musimy zwrócić uwagę na pewne parametry, które określają rodzaj sprzętu. Istotny jest również rodzaj wtyczki, ponieważ wielu producentów stosuje swoje własne końcówki.

Najważniejsze parametry, które interesują nas jako użytkowników to napięcie, natężenie i moc. Napięcie jest podawane w voltach (V). Podana wartość musi być zgodna z wartością, która znajduje się na laptopie. Z reguły tolerancja zakresu wynosi 1 volt, jednak nie zawsze producenci chcą o tym informować (to na wypadek zniszczenia sprzętu w przypadku złego doboru zasilacza do laptopa). Drugi parametr to natężenie prądu, które jest wyrażane w amperach. Natężenie to wartość, która określa maksymalny prąd jakim może być obciążony sprzęt. Wartość ta nie powinna być mniejsza od tej wymaganej przez producenta komputera, ale może być za to większa. Jeżeli zasilacz do laptopa będzie miał zbyt niską ilość amperów, niektóre elementy komputera mogą nawet zostać zniszczone. Trzecim parametrem jest moc zasilacza, która z kolei jest wyrażana w watach (W). Jest to iloczyn napięcia i natężenia prądu. W przypadku mocy obowiązuje podobna zasada jak przy natężeniu, a zatem podana na zasilaczu wartość nie powinna być niższa od tej znajdującej się na komputerze.

Osobnym szczegółem, któremu należy się przyjrzeć jest wtyk, czyli końcówka kabla. Na rynku znajduje się kilkadziesiąt różnych wtyków, dlatego nie każdy zasilacz będzie pasował do naszego komputera. Jeżeli producent sprzętu nie podaje dokładnych rozmiarów lub typu wtyczki, musimy na własną rękę zmierzyć jej średnicę – w tym zadaniu pomoże suwmiarka. Producenci zasilaczy podają rozmiar końcówek w milimetrach, o czym koniecznie trzeba pamiętać w trakcie zakupów.

Koszt nowego zasilacza nie jest duży, jednak zawsze jest to pewien wydatek. Warto zatem zadbać o jego należyte użytkowanie, co z kolei przełoży się na dłuższą żywotność. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na kabel – złamanie lub inne uszkodzenia przewodu są najczęstszym powodem zniszczenia tego elementu wyposażenia. Kabli nie można plątać, ciasno zwijać, ani zbyt mocno rozciągać. Należy również poprawnie wyciągać zasilacz z gniazdka chwytając za wtyczkę, a nie przewód.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *