Jak przenieść konto bankowe?

Nawet 85% Polaków posiada konto w banku. Tylko co trzeci mieszkaniec naszego kraju przyznaje, że ma otwarty więcej niż jeden rachunek bankowy. Wpływ na to ma przede wszystkim wygoda użytkowania. Pierwsze konto jest podstawowe, na które wpływa miesięczne wynagrodzenie i służy ono do bieżących rozliczeń. Te kolejne są zaś dodatkiem: wspólne konto ze współmałżonkiem albo produkt otrzymany od banku w ramach korzystania z innych usług tej instytucji.

Dlaczego chcemy zmienić bank?

Myśl o zmianie konta wynika najczęściej z pogarszających się warunków, jakie proponuje obecny bank. Kuszą również coraz bardziej atrakcyjne oferty banków konkurencyjnych. Instytucje tego rodzaju chcąc przyciągnąć nowych klientów, proponują naprawdę korzystne warunki. Czasem warto zmienić dotychczasowe przyzwyczajenia i zainteresować się możliwościami, jakie daje inne konto.

Zdarza się, że nie mamy świadomości istnienia lepszych produktów innych banków. Nie śledzimy rankingów, a o nowościach przy okazji mówią nam znajomi. Myślimy też, że przeniesienie konta bankowego to skomplikowany proces. Nasz numer rachunku posiada przecież pracodawca, Urząd Skarbowy czy inne instytucje, z którymi wiążą nas miesięczne rozliczenia. Nic bardziej mylnego – zmiana banku i rachunku jest całkiem prosta.

Przeniesienie konta bankowego w kilku krokach

Czy wiesz, że czeka Cię naprawdę minimum formalności, a większość spraw związanych z przeniesieniem konta załatwi za Ciebie nowy bank? Jeśli myślisz, że czekają Cię długie wizyty w placówce bankowej, to jesteś w dużym błędzie. Przedstawiamy prostą procedurę przeniesienia konta bankowego do banku BGŻ BNP Paribas. Możesz szybko przenieść zarówno saldo rachunku, jak i zlecenia stałe oraz polecenia zapłat.

Pełnomocnictwo dla nowego banku

Wystarczy wypełnić wniosek o przeniesienie rachunku bankowego oraz dać pełnomocnictwo dla nowego banku. Dzięki temu placówka będzie mogła wystąpić w imieniu swojego klienta o zamknięcie poprzedniego konta albo przeniesienie z niego wszystkich zgromadzonych środków. To nowy bank przeniesie też zlecenia stałych zapłat.

Bank, w którym otwarty był dotychczasowy rachunek, jest zobowiązany do przygotowania informacji o prowadzonym produkcie. Ma też obowiązek przeniesienia środków – w części bądź całości wedle żądania klienta. Zamyka też konto, jeśli zachodzi taka potrzeba.

Zadania klienta nowego banku

Osoby, które chcą wykonać przeniesienie konta bankowego, muszą dostarczyć do nowo wybranej placówki bankowej odpowiednie dyspozycje. Jeśli mają być przeniesione zlecenia stałe, to bank będzie potrzebował nazwę odbiorców oraz ich numery kont. Bank sam poinformuje za to pracodawcę o zmianie numeru rachunku bankowego swojego klienta – musi znać jedynie nazwę pracodawcy.

Ile trwa cała procedura?

Przeniesienie konta bankowego trwa nie dłużej niż 7 dni. Warto zaznaczyć, że wiele czynności można wykonać drogą internetową. Na stronie banku dostępne są odpowiednie wnioski, które można wydrukować i wypełnić. Potem należy je zeskanować i wysłać na odpowiedni adres e-mail.

Pamiętajmy, że cała procedura przenoszenia konta bankowego jest w pełni bezpieczna. Nadzór nad tymi operacjami pełni Związek Banków Polskich, który jednocześnie rekomenduje również wsparcie nowego banku w ramach tego rodzaju usług.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *