Jak robić przemyślane zakupy spożywcze?

Prawidłowe odżywianie to podstawa zdrowego trybu życia. Produkty, które spożywamy w codziennym menu, mają niebagatelny wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych umożliwia zachowanie homeostazy, w efekcie której cieszymy się lepszym samopoczuciem i niespożytą energią.

Podczas wybierania produktów do późniejszej konsumpcji, nie wystarczy jednak określenie ich rodzaju. Aby rzeczywiście miały tak pozytywny wpływ na zdrowie, jak tego oczekujemy, trzeba jeszcze sięgnąć po te odpowiednie, pochodzące ze sprawdzonych, bezpiecznych źródeł. Ogólnie dostępne, przetworzone wyroby spożywcze, rzadko zawierają cenne składniki. Bogate są raczej w sztuczne dodatki, poprawiające smak, zapach, wydłużające ich przydatność. Jeśli je kupujemy, warto dokładnie czytać etykiety, by mieć świadomość, co dokładnie dostarczymy organizmowi. Najlepiej jest porównać skład kilku artykułów tej samej kategorii, by wybrać te najzdrowsze, czyli zawierające możliwie najmniej sztucznych uzupełniaczy. Ponadto dobrze jest jasno określić własne standardy odżywiania, by wiedzieć, czym kierować się przy wyborze poszczególnych produktów. Znajomość składów rozmaitych towarów pozwoli nam być bardziej świadomymi tego, co ląduje w naszym żołądku, ale też może nas przekonać, że nie zawsze to, co drogie, jest najlepsze. Warto pamiętać, że cena to wielokrotnie efekt dobrej reklamy przekładającej się na popularność marki, a niekoniecznie rzeczywistych atutów wyrobu.

Niestety, kwestia wiedzy na temat tego, które składniki artykułów spożywczych są zdrowe, a które szkodliwe, pozostaje jedynie w gestii samych konsumentów. W Polsce wciąż brakuje instytucji, która po zbadaniu poszczególnych produktów, publicznie informowałaby o ich ewentualnej szkodliwości. Media milczą na temat tego, które towary mają nieciekawy skład, a o nierzetelnych producentach nie mówi się głośno, by spróbować skłonić ich do zachowania wyższych standardów. Chcąc zadbać o zdrową dietę, sami musimy zdobyć odpowiednią wiedzę i zgłębiać tajniki składów kupowanych towarów. Chcąc natomiast maksymalnie ograniczyć zawartość syntetycznych dodatków, powinniśmy zrezygnować z wyrobów przetworzonych i w większym stopniu postawić na samodzielnie przygotowywane dania.

Niemniej, nawet własnoręcznie przyrządzając potrawy, należy precyzyjnie dobierać ich składniki. Dotyczy to praktycznie wszystkich produktów spożywczych. Szczególnie jednak warto zwrócić uwagę na warzywa i owoce. Powszechnie wiadomo, że są one dobre dla organizmu, jednak ich pozytywny wpływ na zdrowie jest ściśle związany z warunkami, w jakich były uprawiane, przechowywane, ewentualnie transportowane. Zarówno ze względów zdrowotnych, jak i smakowych, najlepszym wyborem są owoce i warzywa z upraw ekologicznych. Niestety, wiele sklepów nie daje klientowi możliwości sprawdzenia, czy dane produkty rzeczywiście z takowych pochodzą. Sprawia to, że największą pewność zyskujemy jedynie wtedy, gdy kupujemy je wprost od hodowców. Najzdrowszymi okazują się więc zwykle te owoce i warzywa, które sprzedawane są w małych, prywatnych sklepach lub na bazarkach. Co prawda, ich ceny bywają wyższe od tych obowiązujących w marketach, jednak nieco wyższym kosztem gwarantujemy sobie lepszy smak i świadomość, że zjemy rośliny wyhodowane w możliwie najbardziej naturalnych, krajowych warunkach. Ekologiczne produkty mogą też charakteryzować się krótszym terminem spożycia, jednak jest to jedynie dowodem na to, że przy ich uprawie nie wykorzystano zbyt wielu chemicznych środków zwiększających odporność na niekorzystne warunki zewnętrzne.

Nieco trudniej jest z zakupem zdrowych, smacznych i możliwie najbardziej naturalnych produktów mlecznych. Choć także w tym przypadku najlepsze wydają się te pochodzące od krajowych producentów, to jednak trudniej jest je kupić w popularnych sklepach i na bazarach. Niemal identycznie wygląda sytuacja z mięsem i wyrobami mięsnymi. Nabywając produkty odzwierzęce, w tym także nabiał na bazarze, należy zachować szczególną ostrożność. Trzeba bowiem mieć pewność, że wykorzystane do ich produkcji surowce pochodzą od zwierząt zdrowych, przebadanych weterynaryjnie. Jedyną gwarancją bezpieczeństwa jest tu zakup u legalnie działających producentów, którzy posiadają stosowne certyfikaty uprawniające do wyrobu i rozpowszechniania tego typu towarów.

Jeśli chcemy robić rozsądne zakupy spożywcze, musimy jednak nieco szerzej spojrzeć na kwestię ekologii. Pragnąc żywić się produktami pochodzącymi z takowych upraw, powinniśmy dać im szansę rozwoju, a do tego niezbędna jest dbałość o środowisko. Skoro zależy nam na zdrowym pożywieniu, trzeba uzmysłowić sobie, że będzie one możliwe do uzyskanie tylko wtedy, gdy zadbamy także o czystość powietrza, wód, gleby. Zachowując konsekwencję w ekologicznych zakupach, wybierając się po zdrową żywność, najlepiej będzie zabrać ze sobą papierowe lub bawełniane torby wielokrotnego użytku, które na pewno nie zaszkodzą przyrodzie. Natomiast podczas samego kupowania, warto ograniczyć się do produktów, które na pewno zostaną spożyte, a nie wyrzucone. Problem marnowania jedzenia jest jedną z największych bolączek ekologów. Polacy marnują rocznie ok. 9 mln ton żywności. Powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że nie tylko wydaje się to nieetyczne, gdy zwrócimy uwagę na skalę głodu na świecie, ale też szkodzi środowisku. Jak alarmują specjaliści – wyprodukowanie marnowanego rokrocznie jedzenia to strata miliardów ton wody! Racjonalne zakupy każdego z nas mogłyby więc korzystnie wpłynąć zarówno na stan naszego portfela, jak i na środowisko. To dlatego tak przydatne są precyzyjnie przygotowane listy zakupów, które pozwolą kupić tylko to, co naprawdę planujemy skonsumować, bez robienia niepotrzebnych zapasów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *