Jakie właściwości ma olej kokosowy

Olej kokosowy coraz chętniej jest wykorzystywany na szeroką skalę. W naszych domach zagościł stosunkowo niedawno, jednak od razu podbił serce polskich konsumentów. To jeden z najzdrowszych typów tłuszczu (chociaż jest lipidem nasyconym) i wyjątkowy składnik, który powinien znaleźć się w każdej kuchni.

Olej kokosowy – zdrowotne właściwości oleju

Tłuszcze nasycone mogą przyspieszać utratę zbędnych kilogramów z okolic brzucha. Szacuje się, że spożywanie dwóch łyżek oleju kokosowego dziennie przez okres około 3 miesięcy pomoże zredukować zawartość niechcianego tłuszczu w obrębie brzucha. Dlatego właśnie w czasie stosowania diety nie musimy rezygnować całkowicie z tłuszczów. Zwykły olej rzepakowy lub słonecznikowy możemy zastąpić kokosowym, pomagając tym samym spalać zbędą tkankę tłuszczową. Szerzej temat został poruszony w wpisie Olej kokosowy – zdrowotne właściwości oleju.

Funkcjonowanie mózgu

W oleju kokosowym występuje dużo trójglicerydów średniołańcuchowych, które mają świetny wpływ na funkcjonowanie mózgu. Tego typu tłuszcze wspierają układ nerwowy, dlatego warto podawać je w chorobie Alzheimera. Systematyczne spożywanie oleju kokosowego sprawia, że we krwi rośnie stężenie ciał ketonowych, które znacznie poprawiają zdolności poznawcze naszego mózgu.

Przyspieszone gojenie ran

Orzechy kokosowe już od dawna były wykorzystywane jako środek przyspieszający gojenie ran różnego pochodzenia. Smarowanie takich miejsc olejem kokosowym zwiększa aktywność enzymów, które odpowiadają za tworzenie się nabłonka oraz nowych połączeń kolagenowych.

Na wrzody

Mleczko kokosowe, które zawiera w sobie tłuszcze znajdujące się w oleju jest bardzo skuteczne w leczeniu wrzodów żołądka. Jego siła jest porównywalna z działaniem syntetycznego leku, który jest zazwyczaj podawany przy tego typu dolegliwościach.

Na grzybicę

Olej kokosowy potrafi poradzić sobie bardzo trudnym przeciwnikiem, jakim są grzyby. Jeden z najbardziej uciążliwych dla człowieka grzybów to candida, który normalnie występuje w ludzkich jelitach, jednak bardzo często nadmiernie się rozrasta. Zbyt duża populacja grzybów w naszym układzie trawiennym powoduje dużo problemów, m.in. niestrawność, wzdęcia, biegunki oraz nietolerancję pokarmową.

Wsparcie dla mężczyzn

Badania na oleju kokosowym doprowadziły do ciekawego odkrycia – okazuje się, że stosowanie tego składnika w kuchni może podnosić poziom testosteronu u mężczyzn. Jest to związane ze zmniejszeniem tzw. stresu oksydacyjnego, jaki występuje podczas syntezy tego hormonu. Dzięki olejowi możemy zatem w kontrolowany sposób wyrównać niedobór testosteronyu w organizmie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *