Krótka historia marki Fiat

FiatFiat to jedna z najsłynniejszych marek motoryzacyjnych na świecie. Pochodzi z Włoch, gdzie powstała w 1899r., w Turynie. Oficjalnie nazywa się Fabbrica Italiana di Automobili Turino. Jej założycielem był Giovanni Agnelli. Co ciekawe, grupie Fiat podlegają również tak fantastyczne marki, jak Alfa Romeo, Maserati, Lancia, Ferrari, czy mniej znane w Polsce Irisbus oraz Iveco. Dodatkowo, Fiat współpracuje ze spółką PSA Peugeot Citroen, z którą wspólnie produkuje auta dostawcze i oparte na nich osobówki.

Obecnie Fiat nie skupia się już tylko na produkcji samochodów osobowych czy dostawczych. Dodatkowo, z jego linii produkcyjnych zjeżdżają maszyny rolnicze, traktory, autobusy, poszczególne elementy niezbędne do funkcjonowania pojazdów takie, jak choćby silniki itp. Dawniej Fiat produkował nawet samoloty. Szeroka działalność jest możliwa dzięki temu, że Fiat ma pod sobą wiele innych, mniejszych firm, które przejmował na przestrzeni wielu lat swojego istnienia. Tak duży zakres asortymentu sprawia, że koncern bezsprzecznie można zaliczyć to jednego z największych producentów motoryzacyjnych na świecie.

Na przestrzeni przeszło wieku, Fiat z produkcji 30 sztuk samochodów doszedł do milionów egzemplarzy rozprowadzonych niemal na całym świecie. Koncern zajmuje się produkcją aut o różnych typach nadwozia, odmiennych sylwetkach. Zupełnie różne jest też wyposażenie w poszczególnych pozycjach. Do najpopularniejszych samochodów tej marki należą Fiat Punto i Grande Punto, Fiat Bravo i Fiat Brava, Croma, Panda. Można też spotkać Fiata Stilo, Uno oraz słynne przed laty Fiat 125p (duży Fiat) oraz 126p (kultowy już „maluch”).

Nie brakuje tu samochodów sportowych, limuzyn, dostawczych, SUVów i Vanów. Ponadto, wszystkie one ciekawią swoją formą – bywają opływowe, bardziej kwadratowe i staromodne. Występują w nich silniki odmiennego rodzaju, co sprawia, że bez problemu każdy z nas może znaleźć taki model i taką wersję samochodu marki Fiat, który najlepiej będzie pasował do indywidualnego gustu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *