Kufry aluminiowe czy z tworzywa?

Wybierając się w dłuższą podróż motocyklem, warto zaopatrzyć się w dedykowany dla tego typu pojazdów bagażnik, czyli w jeden z wielu dostępnych na rynku kufrów motocyklowych. Najpopularniejsze z nich to kufry aluminiowe i plastikowe. Pierwsze wydają się bardziej stylowe, mają również zdecydowanie trwalszą konstrukcję. Drugie wyróżnia niska waga, duża różnorodność kształtów i co dla wielu osób bardzo ważne, mniejsze rozmiary. Jeden i drugi rodzaj kufrów motocyklowych dostępny jest w wersji centralnej (najczęściej instalowanej za siedzeniem motocyklisty) i bocznej (po obu stronach ramy motocykla, w jego tylnej części). Jeśli zastanawiasz się, który rodzaj kufra motocyklowego wybrać, poniżej znajdziesz krótki opis najważniejszych cech kufrów aluminiowych i plastikowych.

Kufry aluminiowe

To niezwykle wytrzymały rodzaj dodatkowego bagażnika motocyklowego o wyglądzie klasycznego kufra. Motocyklowe kufry aluminiowe mają formę dużej, metalowej skrzynki z dodatkowymi wzmocnieniami na krawędziach, z zamykanym wiekiem. Są to niezwykle trwałe konstrukcje, które powinny przetrwać ewentualny upadek motocykla, chroniąc w ten sposób przewożony w nich ładunek przed przypadkowym uszkodzeniem lub zniszczeniem. Sporą zaletą kufrów aluminiowych jest również ich duża pojemność oraz wysoki poziom szczelności. Kufry chronią przewożone w nich rzeczy przed wilgocią i zanieczyszczeniami innego rodzaju, na przykład przed kurzem. Wiele nowoczesnych konstrukcji takich kufrów standardowo wyposażonych jest w dodatkowe torby wewnętrzne – te możemy zabrać ze sobą podczas każdego dłuższego postoju, na przykład wtedy, gdy zatrzymujemy się na nocleg w motelu (kufry aluminiowe zostają na motocyklu, nie musimy ich zdejmować).

Kufry plastikowe

To bardzo popularny rodzaj funkcjonalnego bagażnika motocyklowego, często stosowany w jednostkach mniejszych, poruszających się na krótkich dystansach, na przykład po mieście. Wiele skuterów wyposażonych jest właśnie w ten rodzaj bagażnika motocyklowego, w wersji centralnej. Kufry plastikowe wyróżniają aerodynamiczne kształty, co niestety przekłada się na ich mniejszą pojemność, zwłaszcza w zestawieniu z dużymi kuframi aluminiowymi. Jeśli wybierzemy model wyposażony w dobrej jakości uszczelki, oczywiście będą to również kufry wodoszczelne. Niestety wytrzymałość tego typu kufrów jest mocno ograniczona, przez co w razie wywrotki zdarza się im pękać. Kufry plastikowe można również dość łatwo porysować, przez co należy obchodzić się z nimi ostrożnie. Większość modeli zamykanych jest na kluczyk, dzięki czemu można zostawić motocykl/skuter na parkingu bez obaw o przewożony w kufrze ładunek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *