Markowe elektronarzędzia w twoim domu

wiertarkaPrzy zakupie elektronarzędzia do użytku domowego, na przykład wiertarki, jego marka i renoma producenta mogą być kryterium pomocniczym, ważniejsze jednak jest dostosowanie jakości i ceny do planowanego zakresu prac.

Wysoka jakość to również wysoka cena

Elektronarzędzia, jak wszystkie urządzenia techniczne, charakteryzują się określonymi parametrami, można też obiektywnie i dość wymiernie ocenić ich jakość. Przy zakupie nie należy jednak zapominać, że wysoka jakość znajduje odzwierciedlenie w wysokiej cenie. Dlatego – jeśli nie dysponujemy nieograniczonym budżetem – wybierając elektronarzędzie nie powinniśmy zwracać uwagi wyłącznie na wysoką jakość. Istotniejsza jest bowiem kwestia, do czego chcemy używać danego elektronarzędzia i jak intensywnie będzie ono pracowało. Elektronarzędzia profesjonalne najwyższej jakości służą do bardzo intensywnej, długotrwałej pracy. W domu, w przydomowym warsztacie, podczas majsterkowania, tak intensywna praca zwykle się nie zdarza. Tak wyjątkowa sytuacja zachodzi wtedy, gdy bierzemy w wakacje urlop i bierzemy się samodzielnie za remontowanie domu lub mieszkania.

Czy warto inwestować w elektronarzędzia z dolnej półki?

Kiedy wykorzystujemy sprzęt średnio intensywnie, na przykład do realizacji dość ciężkich zadań, ale tylko sporadycznie, albo gdy sięgamy po nie często, ale realizowane prace nie powodują zbyt dużych obciążeń, z powodzeniem wystarczą nam elektronarzędzia z tak zwanej średniej półki, dla zaawansowanych majsterkowiczów, przeznaczone do zastosowań półprofesjonalnych i amatorskich ale o większej częstotliwości. Z reguły charakteryzują się one przyzwoitymi parametrami i dodatkowe są wyposażone w funkcje ułatwiające pracę mniej wprawnym użytkownikom.

Jeśli elektronarzędzia mają być używane co najwyżej raz w roku do wywiercenia kilku otworów w murze lub przycięcia kilku desek, spokojnie można zdecydować się na najtańsze modele z tak zwanej dolnej półki. Przy poprawnym użytkowaniu, zgodnie z zaleceniami producenta, mogą one posłużyć dobre kilka lat. Najtańsze elektronarzędzia z dolnej półki, jak można się spodziewać, charakteryzują się dość niską jakością, ale z reguły wcale nie są bezużyteczne ani jednorazowe. To mit, że mają plastikowe mechanizmy, np. koła zębate. To nieporozumienie wynika z niedostatków wiedzy fachowej u samodzielnie rozbierających elektronarzędzia laików. Pojawiające się np. w niektórych modelach wiertarko-wkrętarek plastikowe elementy służą bowiem jedynie jako części zapobiegające przeciążeniu narzędzia.
Niezależnie od klasy i jakości elektronarzędzia jego wartość zwykle można dość dobrze ocenić, sprawdzając warunki gwarancji udzielanej przez producenta i jakość obsługi serwisowej. Solidni producenci, jeśli zależy im na dobrej opinii, nie powinni wymigiwać się od odpowiedzialności za sprzedany sprzęt, sięgając po kruczki prawne. Mają także porządny i łatwo dostępny serwis. O jego jakości najwięcej można dowiedzieć się, sprawdzając daną markę na forach internetowych, poświęconych elektronarzędziom.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *