Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu kabla HDMI?

HDMI (ang. High-Definition Multimedia Interface) oznacza multimedialny interfejs służący do przesyłu nieskompresowanego, cyfrowego sygnału audio/video. Technologia HDMI umożliwia przesyłanie krystalicznie czystego, cyfrowego obrazu i dźwięku za pomocą jednego kabla, co redukuje przy okazji ilość potrzebnego okablowania. Kabel stanowi pełne połączeniem pomiędzy dowolnym źródłem audio/video, takim jak np. odtwarzacz DVD, Blu-Ray, tuner satelitarny czy odbiornik A/V a wyświetlaczem lub monitorem telewizji cyfrowej (DTV). W tym artykule wyjaśniamy dokładniej, czym charakteryzuje się kabel HDMI oraz na co zwracać uwagę podczas jego zakupu.

Czym jest HDMI?

Standard HDMI powstał w 2000 roku w laboratoriach firmy Silicon Image i obsługuje sygnały standardowe, wzmocnione (HD Ready) lub high-definition video (Full HD) wraz z wielokanałowym cyfrowym dźwiękiem. Ulega on ciągłym modyfikacjom, a obecna wersja 1.3 umożliwia transmisję obrazu o większej rozdzielczości koloru zgodnego ze standardem Deep Color. W dodatku kable HDMI 1.3 mają dwukierunkowy przesył danych pomiędzy urządzeniami obsługującymi nowy bezstratny cyfrowy format audio – Dolby Digital True HD i DTS-HD Master Audio, a także posiadają mniejszy typ gniazda, który dedykowany jest dla urządzeń przenośnych. Wersje HDMI są jednak wstecznie kompatybilne, dlatego bez znaczenia jest wersja HDMI zainstalowana w składniku systemu, ponieważ wszystkie urządzenia, które wyposażone są w porty HDMI, będą ze sobą współpracować na najwyższym funkcjonalnym poziomie.

Długość i jakość ważniejsza od ceny

Warto mieć na uwadze fakt, że jakość przesyłu HDMI jest uzależniona od długości kabla, a przy dużych odległościach przesyłania wysoka jakość produkowanych kabli odgywają znaczącą rolę – kable wykonane z małą dbałością mogą w konsekwencji spowodować z czasem przerwanie sygnału cyfrowego. Nie oznacza to jednak, że trzeba inwestować w najdroższe modele. Paradoksalnie tanie kable HDMI mogą zapewniać nawet lepszy odbiór sygnału cyfrowego ze względu na solidniejsze wykonanie – zauważa ekspert z firmy Shoplet, która specjalizuje się w sprzedaży używanego sprzętu elektronicznego, w tym komputerów stacjonarnych, laptopów, netbooków, tabletów, dysków i napędów, drukarek i skanerów, a także akcesoriów, takich jak: kable, przedłużacze, listwy czy przejściówki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *