Najpopularniejsze metody spawania stosowane przez profesjonalistów

Spawanie to popularny sposób łączenia materiałów, głównie metali oraz tworzyw sztucznych, który polega na ich miejscowym stopieniu i następnie zestaleniu z użyciem spoiwa lub bez niego. Metod spawania jest wiele, jednak profesjonaliści najczęściej stosują spawanie łukowe w osłonie gazów, które z kolei dzieli się na spawanie MIG, MAG oraz TIG. Wybór jednej z tych metod zależy od różnych czynników, między innymi rodzaju spawanego materiału, ale także umiejętności spawacza.

Metoda TIG

Jest to najbardziej precyzyjna i jednocześnie wszechstronna technika, którą stosują zwykle wyspecjalizowane firmy oferujące usługi spawalnicze. W metodzie tej spawanie odbywa się nietopliwą elektrodą z wolframu w osłonie gazów obojętnych np. argonu lub helu. Przy jej pomocy można spawać m.in. wszelkie stale stopowe i niestopowe, stal nierdzewną, stopy magnezu, niklu, a także aluminium. Zaletami stosowania tej techniki są przede wszystkim: możliwość spawania w każdej pozycji, doskonała jakość złączy bez konieczności ich obrabiania po spawaniu (jakość ta zależy jednak w dużym stopniu od fachowości spawacza), a także wysoka precyzja i brak odprysków. Szczególne zastosowanie metoda TIG znajduje w spawaniu aluminium oraz stali nierdzewnej.

Metody MIG i MAG

W tych metodach spawanie odbywa się przy pomocy elektrody topliwej w osłonie gazów obojętnych (metoda MIG) lub gazów aktywnych (MAG). Obie metody idealnie nadają się do prac w pełni zautomatyzowanych, są szybkie i wydajne, dlatego znajdują profesjonalne zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu oraz są wykorzystywane przez większość firm oferujących usługi spawalnicze. Nieco trudniej je wykorzystywać na przestrzeniach otwartych ze względu na konieczność stosowania osłon przed wiatrem. Przy pomocy techniki spawania MIG można łączyć elementy np. z aluminium lub stopów metali nieżelaznych, natomiast MAG służy do spawania przede wszystkim stali konstrukcyjnych niestopowych, niskostopowych oraz wysokostopowych.

Warto podkreślić, że metody spawania MIG/MAG są powszechnie stosowane, natomiast uznawaną za dużo lepszą metodę TIG stosują jedynie doświadczeni specjaliści. Właśnie z tego względu wybierając firmę świadczącą usługi z zakresu spawania, warto postawić na taką, która stosuje najlepsze techniki i może pochwalić się długim doświadczeniem. W Polsce takich firm nie brakuje, a najlepszym przykładem jest bydgoska firma Renox, która swoje usługi spawalnicze świadczy już przeszło 50 lat i dzisiaj uznawana jest za lidera w swojej branży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *