Nekrolog – co to takiego?

Termin nekrolog pochodzi ze starożytnej greki i składa się z dwóch wyrazów: nekros – martwy i logos – słowo. Zawiera oficjalną informację przeznaczoną do wiadomości publicznej na temat śmierci konkretnej osoby. W tym przypadku musi być pozbawiony publicystyki. Nekrolog osób zasłużonych zazwyczaj publikowany jest w telewizji, prasie, radiu czy Internecie. W przypadku wątpliwości jak napisać nekrolog, warto zlecić taką usługę w zakładzie pogrzebowym.

Jak napisać nekrolog?

Nekrolog powinien zawierać najważniejsze informację na temat zmarłej osoby. Dokładnie jest to: imię i nazwisko, wiek, data zgonu, okoliczności śmierci (ujęte w delikatny sposób). Warto, także  napisać czym zajmował się zmarły i opisać jego zasługi. Przydatna będzie również informacja o tym, gdzie i kiedy zostaną odprawione uroczystości żałobne, a następnie pogrzeb. Trzeba pamiętać, aby użyć wielkiej litery podczas pisania nekrologów czy kondolencji.

W trakcie redagowania nekrologu trzeba zacząć od otwarcia – na przykład „Z żalem informujemy…”. Następnie podajemy informację o zmarłej osobie: imię i nazwisko, data i przyczyna śmierci, tytuł i zasługi. W dalszej kolejności data i miejsce pogrzebu. W każdym nekrologu wymagany jest również podpis – czyli kto informuje o śmierci konkretnej osoby. Trzeba pamiętać, że w przypadku nekrologów kondolencyjnych dla bliskich zmarłego, nie podajemy informacji o pogrzebie, tylko przekazujemy wyrazy współczucia. Nekrolog można napisać samemu lub wybrać usługi pogrzebowe Lublin. To z pewnością ułatwi zadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *