Obrusy top

obrusNakrycia stołu to dodatki do wyposażenia mieszkania lub restauracji, które mają nie tylko urozmaicać aranżację, ale również chronić blat przed zniszczeniem. W zależności od konkretnego typu, mogą powstawać z wielorodnych materiałów. Różnią się one od siebie grubością tkaniny, jej fakturą, trwałością i oczywiście, kolorem oraz deseniem.

Mogą także mieć odmienne wielkości czy kształty, które dopasowujemy do formy stołu. Wśród najpopularniejszych obrusów wymieniamy te bawełniane i jedwabne, lecz powszechne w użytku są również obrusy lniane, muślinowe oraz te wykonane z surowców sztucznych.

Jedwab i muślin, a także niektóre gatunki włókien bawełnianych dają wrażenie delikatności i są bardzo łąki w dotyku. Grube lniane włókna są odczuwalne w nieco inny sposób. Mimo pełnienia roli ochronnej, bielizna stołowa jest powszechnie traktowana, jako ozdoba kuchni czy jadalni.

Nic dziwnego, że w sklepach tak często pojawiają się wyjątkowo udekorowane obrusy do restauracji oraz do domów prywatnych. Warto przy tym zaznaczyć, że obrusy do gastronomii charakteryzują się zazwyczaj większymi rozmiarami, a do tego, częściej pokryte są powłoką plamoodporną. Ich zdobienia mogą przyjmować różne postaci.

Mogą to być drukowane aplikacje o innej barwie lub teksturze. Najczęściej spotyka się motywy florystyczne, nieco rzadziej geometryczne.

Dla zoptymalizowania efektu, można wykorzystać fragmenty odmiennych tkanin i połączyć je w oryginalny, eklektyczny wzór. Ponadto, łatwo dostępna jest też bielizna stołowa z dekoracjami haftowanymi. Tego typu zdobienia mogą być wykonane maszynowo lub ręcznie. W drugim przypadku, jako rękodzieło, z pewnością będą bardziej wartościowe.

Ponadto, konfekcja na stół może być wykończona koronką lub taśmą ozdobną, co dodaje jej uroku. Najczęściej takie dodatki są wszyte wzdłuż krawędzi obrusu.

Choć rzadko, to jednak możemy również czasem nabyć nakrycia stołu, przy których znajdują się frędzelki.

3 thoughts on “Obrusy top

  1. Moja żona ostatnio kupiła nad stół w zimowym ogrodzie (mamy obrus biało-czerwony) taką piękną lampę z ażurowym kloszem wykonanym z metaakrylu w kolorze białym – EITorent, Salon Decoina w Wawie, na Duchnickiej – zareklamuję, a co tam)

    – (tzn to ona uważa, że jest piękna, bo mnie to raczej takie pierdoły nie inspirują), no ale efekt rzeczywiscie jest dośc ciekawy, gościom się podoba.

  2. Obrusy w domach baaardzo mi sie podobają, to takie połączenie klasyki, tradycji no i nowych trendów. Podobnie jak np nowoczesne firanki – oczywiście montowane na karnisze jak choćby z http://www.dekoria.pl/karnisze (mam), a nie na jakieś zabki starego typu, które kłują po rękach. Takie niby nic, ale jak czy to obrusu czy do firanek doda się taki nowoczesny akcent, to dekoracja od razu staje sie inna.
    Super!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *