Ochrona wizerunku i danych osobowych w szkole

Ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje istotne wymogi także jeśli idzie o uczniów i nauczycieli. Dodatkowo niejednokrotnie szkoła posiada dane osobowe opiekunów i rodziców. Za prawidłową ochronę tych danych lub ich ewentualne przetwarzanie odpowiada dyrektor placówki. W kilku przypadkach rodzic ma prawo nie wyrazić zgody na wykorzystanie danych osobowych ale nie dotyczy to przebiegu nauczania.

Mimo to osoby z zewnątrz nie powinny być dopuszczane do dokumentacji szkolnej. Nie powinny być im pokazywane dzienniki, czy też zeszyty uczniów. Znacznie lepiej trzyma się wymogów ustawy zamieszczanie pod (umieszczonym na wystawie) rysunkiem samego imienia autora niż podawania jego nazwiska i klasy, którą reprezentuje. Podobnie nie powinny być upubliczniane imienne zestawienia godzin pracy nauczycieli. Do dokumentacji szkolnej ma dostęp między innymi wizytator.

Wykorzystanie wizerunku w internecie

Jednakowoż nie wszystko bywa jasne w tym względzie, zwłaszcza w aspekcie wykorzystywania wizerunków uczniów i nauczycieli w mediach głównie w internecie. Każda placówka szkolna posiada teraz swój własny portal i coraz częściej fanpage’a na Facebooku. Wrzucane są do tych mediów informacje dotyczące szkolnych działań oraz udziału uczniów w imprezach i konkursach odbywających się poza szkołą. To samo może dotyczyć przedszkoli.

Umieszczenie informacji o uczniach na stronie internetowej jest już przetwarzaniem danych. Dyrektor szkoły ma prawo umieszczać na portalu szkolnym dane o pracownikach z imienia i nazwiska z podaniem numeru telefonu, jako że praca tych osób niejednokrotnie wymaga kontaktów z osobami lub instytucjami z zewnątrz (art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych). Ważne by te dane nie dotyczyły prywatnych aspektów życia pracownika.

Wykorzystywanie zdjęć w internecie

Nieco inaczej traktowane jest umieszczanie indywidualnych zdjęć pracowników – do tego potrzebna jest pisemna zgoda. Podobnie zgoda ucznia (jeśli jest pełnoletni) lub opiekuna potrzebna jest w sytuacji wykorzystania zbliżeń fotograficznych. Powszechną praktyką jest podpisywanie przez  rodziców takich deklaracji w szkołach z początkiem roku szkolnego.

W wypadku zbiorowych zdjęć z imprez lub innych wydarzeń oficjalnych (zdjęcia grupowe) zgoda na publikację nie jest potrzebna. Natomiast właściciele portali informacyjnych, zamieszczając na przykład wyniki konkursów, powinni się upewniać, czy jest na to zgoda laureatów, albo czy możliwość przetwarzania tych konkretnych danych została zawarta w regulaminie konkursu.

Artykuł napisany przy współpracy redaktorów portalu Nowe Czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *