Okulary ochronne

Ochrona twarzy i oczu to podstawowy element zabezpieczenia – zwłaszcza przy pracach fizycznych. Wiele zawodów na rynku wymaga ich noszenia. Nie wszyscy jednak stosują się do tych zaleceń.

Ochrona twarzy i oczu to podstawowy element zabezpieczenia – zwłaszcza przy pracach fizycznych. Wiele zawodów na rynku wymaga ich noszenia. Nie wszyscy jednak stosują się do tych zaleceń.

Zagrożenia

Konieczność posiadania okularów ochronnych występuje wtedy, gdy w wykonywanym zawodzie pracownik może być narażony na:

– otarcia i uderzenia, gdy jakieś tworzywo przy pracy może odprysnąć od pierwotnej bryły lub pod wpływem obróbki się od niej oddzielić,

– różnego rodzaju promieniowanie i naświetlenia, dotyczy to głównie sytuacji, w których oczy narażone są na bezpośredni kontakt z płomieniami spawalniczymi, intensywnym działaniem słońca oraz promieniowaniem laserowym,

– pył, występuje głównie w sytuacjach związanych ze szlifowaniem bądź dogłębnym czyszczeniem,

– rozpryski cieczy, jeśli w danym zadaniu ktoś ma styczność z płynami i pracą związaną z ich przelewaniem,

– prąd, w przypadku osób pracujących pod realnym napięciem.

Jak ochraniać oczy?

Na rynku występują różnego rodzaju elementy, które pozwalają na dobrą ochronę nie tylko samych oczy, ale także elementów twarzy:

okulary ochronne,

– Google ochronne,

– osłonki na twarz.

Najbardziej popularne są okulary ochronne. Kupując ten model warto zwrócić uwagę na to, aby były bardzo dobrze dopasowane do twarzy lub posiadały osłonki. Ochronią oczy przed wpadaniem opiłków i kropli cieczy. Należy pamiętać także o tym, aby po bokach również miały elementy ochronne.

Jeżeli ze względu na wykonywane zajęcia dla niezbędnej ochrony potrzebne jest coś bardziej szczelnego, powinno wybrać się Google. Niezwykle precyzyjnie przylegają to skóry twarzy, przez co między oczami a powierzchnią googli nie ma wolnych szczelin i przestrzeni. To zapobiegnie dużo lepiej dostawaniu się wszelkich niepożądanych elementów w okolice oczu. Jednak w tych modelach różnie bywa z wentylacją, dlatego przy wyborze warto zwrócić na to uwagę.

Składnikami, z jakich powstaje większość szybek ochronnych to poliwęglan, polimetakrylan metylu lub octan metylu.

Zarówno w przypadku okularów jak i gogli, ich szybki mogą parować. Istnieje wiele czynników, które powodują takie efekty. To między innymi wilgotność powietrza wewnątrz miejsca pracy jak i poza nim. Często pod wpływem różnicy temperatur dochodzi do zaparowania. W przypadku braku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń jest jeszcze większe ryzyko w parowaniu szybek. Ten proces zależy głównie od pracy, jaką się wykonuje. Nie uniknie się zaparowania zwykłych okularów, jeżeli pracownik ma styczność z czymś gorącym, podgrzewanym lub gotującym. Do wykonywanego zajęcia należy zastosować także odpowiednie środki ochronne oczu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *