Oszczędności i dbałość o środowisko naturalne

W dobie, gdy tak wiele mówi się o środowisku naturalnym i szerzone są postawy proekologiczne, coraz ważniejsze stają się aspekty związane z wykorzystaniem surowców, jakie daje nam właśnie środowisko. Od wielu lat walczymy z problemem ogromnego marnotrawstwa wody. Wydaje nam się, że akurat wody jest pod dostatkiem.

Nigdy jej nie zabraknie i można korzystać z niej bez żadnych ograniczeń. Niestety wciąż istnieją na świecie miejsca, gdzie woda jest na wagę złota, a między innymi nasze marnotrawstwo przyczynia się do powstawania coraz większych strat. Odbijających się na domowych rachunkach, jak i oczywiście środowisku naturalnym. Działalność, która ma na celu ograniczyć straty wody, podejmują przede wszystkim przedsiębiorstwa, ale i przeciętni użytkownicy, mieszkający w małych mieszkaniach czy też pokaźnych domach, są w stanie wiele zrobić, by zadbać zarówno o swoje rachunki, jak i poprawę sytuacji środowiska. W firmach problem stanowią przyrządy pomiarowe, nie dość dokładnie wykonywane pomiary, nieszczelne instalacje, jak i złe systemy monitorowania. Na wiele tych czynników ludzie mają wpływ, ale i jest grupa czynników częściowo zależnych. Tu zaliczymy chociażby kradzieże wody, jakie następują poprzez blokowanie liczników i zakładanie specjalnych systemów, pozwalających pozornie oszczędzić wodę przeciętnym osobom, a co tak naprawdę przyczynia się właśnie do kradzieży. Do tego dochodzą straty generowane przez zużycie wody na własne potrzeby, co nie przekłada się na sprzedaży. Starty wodne powstają więc na podstawie różnic pomiędzy wodą wyprodukowaną, sprzedaną, a zużywaną przez odbiorców.

Te sięgające poziomu powyżej 34% uznawane są już za znaczące marnotrawstwo. Kluczem do ograniczenia strat jest regularna kontrola stanu technicznego poszczególnych instalacji. Eliminowanie awarii i powstałych uszkodzeń. Zapobieganie kolejnym przez wprowadzanie właściwie dobranych, odpowiedniej klasy urządzeń pomiarowych, a następnie stosowanie dobrze dobranych systemów do monitorowania. Domownicy zaś powinni nie tylko sprawdzać szczelność instalacji hydraulicznych, ale i możliwie szybko dokonywać napraw czy też wymiany poszczególnych elementów w instalacjach tego typu. W stosunku do rocznych oszczędności, jakie przynoszą takowe działania, nawet wymiana instalacji od podstaw nie jest tak dużym wydatkiem, jak mogło by się wydawać. A co najważniejsze, zmniejszają się poszczególne rachunki. Zyskuje środowisko naturalne. Finalnie zwykły domownik jest w stanie przyczynić się do ograniczenia strat wody i to w stosunkowo dużym stopniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *