Philips – holenderski gigant elektroniczny

RTV, AGDPhilips to jedna z najstarszych i najbardziej znanych marek elektronicznych na świecie. Założona w 1891r. przez braci Antona i Gerarda Philipsów, rozpoczynała swoją działalność od produkcji żarówek i odmiennych, podstawowych osprzętów elektrotechnicznych. Po ok. 30 latach Philips zaczął poszerzać wachlarz produkowanych sprzętów m.in. o lampy elektronowe czy odbiorniki radiowe. Pierwszym prawdziwym hitem tej marki stała się jednak elektryczna golarka, którą stworzono w 1939r.

W czasie II wojny światowej Philips bezustannie funkcjonował, choć zmieniła się siedziba firmy. Ze względu na niepokoje w Europie, bracia Philips postanowili przenieść się do USA i tam kontynuowali działalność swojej firmy. W ich pierwszej fabryce, którą stworzyli w holenderskim Eindhoven, obecnie znajduje się muzeum Philips.

Po wojnie Philips radził sobie coraz lepiej. Jego asortyment bezustannie się poszerzał. Kolejnym przełomowym momentem – po wynalezieniu golarki – było stworzenie kasety magnetofonowej, która szybko podbiła rynek i stała się wyjątkowo popularnym zastępnikiem dotychczasowych płyt winylowych. Kolejnymi, ważnymi produktami, jakie zeszły z linii produkcyjnej Philips były konsole do gier, płyty kompaktowe, płyty DVD, ekspresy do kawy Senseo.

Wraz z rozwojem, Philips przejmował także inne, mniejsze firmy elektroniczne, dzięki czemu systematycznie mógł się powiększać. Dzięki temu, dziś jest jedną z najsłynniejszych tego typu marek działających niemal na całym świecie. Poza wspomnianymi produktami, fabryki Philips wytwarzają również telewizory, słuchawki, głośniki i inne sprzęt RTV, a także maszynki do ścinania i stylizowania włosów, sokowirówki, czajniki elektryczne, odkurzacze, żelazka i wiele odmiennych produktów AGD.

Ciekawostką jest fakt, że w 1913r. to właśnie marka Philips założyła jeden z najsłynniejszych holenderskich klubów piłkarskich – PSV Eindhoven. Początkowo, miała to być drużyna pracowników, lecz z czasem grało w niej coraz więcej osób niezwiązanych z firmą. Obecnie jest to profesjonalna drużyna składająca się z zawodowych piłkarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *