Przygotowanie roweru do zimy.

RometChoć dla większości rowerzystów sezon rowerowy kończy się z momentem nadejścia jesieni lub wystąpienia pierwszych przymrozków, to jednak pewna grupa osób korzysta z rowerów nawet podczas zimy. Jazda w zimowych warunkach, zwłaszcza podczas mrozów i opadów śniegu jest szczególnie wymagająca i to nie tylko względem sprawności samego rowerzysty, ale także względem sprawności sprzętu, z jakiego korzysta. Wniosek z tego prosty, nawet markowe rowery dobrej klasy tj. rowery Romet, potrzebują specjalnego przygotowania do sezonu jesienno-zimowego. O czym więc powinniśmy pamiętać?

Najważniejsze jest bezpieczeństwo i komfort jazdy. Musimy zatem zadbać o stan rowerowych hamulców oraz przerzutek, sprawdzić stan techniczny opon, nasmarować łańcuch, założyć pełne błotniki, a przy okazji skontrolować sprawność działania światełek rowerowych, które w okresie jesienno-zimowym powinny być nieodzownym wyposażeniem każdego roweru. Jeśli dysponujesz rowerem Romet lub innym markowym sprzętem, oferowany przez niego osprzęt pozwoli cieszyć się jazdą w każdych warunkach, również zimą. W przypadku mniej renomowanego sprzętu pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu hamulców lub ich wymianie. W ogóle jeśli korzystasz z roweru stosunkowo często, także podczas zimy, przed jej nadejściem warto wymienić klocki lub przynajmniej skontrolować ich stan. Klocki i okładziny hamulcowe w czasie zimy zużywają się znacznie szybciej niż latem, a zatem warto od czasu do czasu sprawdzić ich stan, tak by nas nie zawiodły w krytycznej sytuacji.

Opony, w jakie standardowo wyposażone są rowery Romet oraz sprzęt rowerowy wielu innych marek, zasadniczo przeznaczone są do jazdy w warunkach letnich. Jeśli przyjdzie nam jeździć po śniegu lub lodzie, warto zastąpić je oponami o głębszym protektorze, który minimalizuje ryzyko poślizgu lub wręcz specjalistycznymi oponami z kolcami, gdy jeździmy po oblodzonej nawierzchni. Niezależnie od tego, w jakie opony wyposażony jest nasz rower, czy jest to rower marki Romet, Giant lub inny, zawsze należy pamiętać o delikatnym obniżeniu ich ciśnienia. Mniejsze ciśnienie w oponie to jej większy docisk do podłoża, a tym samym większa przyczepność do nawierzchni. Co prawda w pewnym stopniu przełoży się to na obniżenie szybkości jazdy, ale z drugiej, zapewni większą stabilność i bezpieczeństwo na mokrych i śliskich nawierzchniach.

Nie zapominamy także o zakupie błotników, jeśli takich nie posiadaliśmy oraz o wymianie baterii w światełkach. Niektóre rowery, na przykład rowery Romet posiadają klasyczne dynamo, a zatem nie musimy martwić się o jakość baterii, a jedynie pamiętać o sprawdzeniu diod lub żaróweczek w rowerowych światełkach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *