Samochody marki bentley

bentleyBentley to jedna z bardziej luksusowych marek zajmujących się produkcją samochodów. Firma została założona w styczniu 1919r. przez Waltera Owena Bentleya, który marzył o stworzeniu możliwie najlepszego samochodu wyścigowego na świecie. Już w 1919r. pojawił się Bentley 3 Litry, jednak aż 5 lat jego właściciel musiał czekać na moment, w którym ten model zacznie odnosić sukcesy i napawać go prawdziwą dumą. W 1924r. jego pojazd po raz pierwszy wygrał wyścig Le Mans. Wyczyn ten powtórzył w roku 1927. Przez kolejne lata samochody Bentley były regularnie ulepszane i unowocześniane.

W 1931r. marka Bentley została kupiona przez firmę Rolls-Royce, która jednak nie dbała już o poprawianie parametrów technicznych zapewniających samochodom większą prędkość i lepsze warunki do ścigania się. Rolls-Royce, jak przystało na producenta luksusowych limuzyn, skupił się głównie na stronie estetycznej Bentleyów. To natomiast powodowało, że Bentley pod zwierzchnictwem Rolls-Royce’a stał się niemal jak Rolls-Royce tyle, że miał nieco bardziej sportowy charakter.

Prawdziwy przełom nastąpił w 1998r., gdy zarówno bentley, jak i Rolls-Royce zostały przejęte przez Volkswagena. Co prawda, 5 lat później Rolls-Royce oficjalnie trafił pod kontrolę BMW, jednak Bentley nadal jest częścią Volkswagena. W Polsce te sportowe, a jednocześnie luksusowe samochody pojawiły się dopiero w roku 2007. Pierwszy niezależny salon tej marki otwarto w Warszawie, jednak później powstały jeszcze 2 oddziały serwisowe. Znajdują się w Bielsku-Białej i Poznaniu.

Bentleye do dziś są samochodami należącymi do pojazdów najwyższej klasy. Sportowa budowa, a do tego luksusowe wykończenia rodem z prawdziwym limuzyn zawdzięczane przygodzie z Rolls-Roycem sprawiają, że SA to auta, o których marzy chyba każdy kierowca. Niestety, ich ceny powodują, że pozwolić sobie na nie może tylko niewielka grupa szczęśliwców.

One thought on “Samochody marki bentley

  1. Miałam taki jeden przypadek. Bezę już po wysuszeniu trzymałam na blacie w kuchni i bylo otwarte okno. Musiałam ją kroić nożyczkami…. Zrobiłabym tak – proszę spróbować cały czas trzymac bezę w 100 stopniach, a później przez kilka godzin nie otwierać piekarnika. Trzymam kciuki i czekam na wieści 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *