Standardowe wyposażenie gabinetu dentystycznego

Gabinet dentystyczny, jak każdy gabinet zabiegowy, powinien charakteryzować się przede wszystkim sterylnością. Czystość narzędzi, podłóg, fartucha lekarskiego czy dentystycznego to podstawa w czasie przeprowadzonych zabiegach. Często zdarza się, że przez zaniedbania ze strony personelu medycznego czy dentystycznego pacjent cierpi po zabiegu przeprowadzonym w nieodpowiednich warunkach. Także gabinet dentystyczny powinien charakteryzować się kilkoma cechami, które sprawią, że zabiegi w nim przeprowadzane będą bezpieczne i zdrowe dla pacjenta.

Na wyposażeniu każdego gabinetu stomatologicznego powinny znaleźć się unity stomatologiczne. Czym są unity stomatologiczne? To nic innego jak podstawa wyposażenia gabinetu dentystycznego, czyli fotel dla pacjenta wraz z całym oprzyrządowaniem dla dentysty i wszelkimi pomocnymi urządzeniami wokół. Unity stomatologiczne to niezwykle przydatne urządzenia bez których praktycznie niemożliwe jest wykonywanie zabiegów dentystycznych. Zapewniają nie tylko komfort w czasie zabiegu pacjentowi, ale także komfort pracy dentyście dzięki wielu ułatwieniom konstrukcyjnym.

Dawniej unity stomatologiczne zastępowały zwykłe fotele dentystyczne z podstawioną z boku szafką z narzędziami i miseczką do spluwania dla pacjenta. Dzięki postępującej rewolucji w medycynie, także w świecie stomatologów, unity stomatologiczne na dobre wyparły tradycyjne fotele dentystyczne i znacznie ułatwiły pracę wielu stomatologom.

Dobrej jakości unity stomatologiczne to właściwie najdroższy element wyposażenia każdego gabinetu dentystycznego. Poza unitem stomatolog potrzebuje jeszcze dodatkowej szafki na leki, znieczulenia i inne elementy wyposażenia dentystycznego, najlepiej, żeby taka szafka była zamykana na klucz. Ważne także, żeby gabinet dentystyczny był odpowiednio oświetlony. Unity stomatologiczne posiadają oczywiście odpowiednie lampy, które ułatwiają pracę stomatologowi w trakcie zabiegu, ale oświetlenie na suficie też jest bardzo ważne i zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie zabiegów.

Na stanie gabinetu dentystycznego powinny znaleźć się też odpowiednio oznaczone kosze na odpadki. To bardzo ważne, żeby w odpowiedni sposób utylizować odpadki po przeprowadzonych zabiegach dentystycznych. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najmniejszy ubytek wymaga dentystycznej, czyli medycznej, interwencji, która w jakiś sposób zawsze ingeruje w życie i zdrowie człowieka. Zachowanie porządku i czystości w gabinecie stomatologicznym jest więc konieczne ze względu na szacunek do ludzkiego zdrowia.

Artykuł powstał we współpracy z Biodent, firmą specjalizującą się w wyposażaniu gabinetów stomatologicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *