Sztuka urządzenia salonu

Urządzanie salonu z pozoru wydaje się łatwą sztuką – kanapa, kilka mebli i po kłopocie. Później jednak okazuje się, że trzeba poświęcić naprawdę wiele czasu, aby wszystko ze sobą idealnie współgrało. Jak zatem sprawić, aby pokój dzienny był w dobrym guście, a jednoczenie posiadał funkcjonalność? Należy zdać sobie sprawę jak wiele funkcji przyjmuje salon. Jest to miejsce przyjmowania gości, odpoczynku, a nawet spożywania posiłku. Łącząc ze sobą te wszystkie funkcje, trudno jest w prostu sposób zaprojektować pokój dzienny. Dużo zależy oczywiście od metrażu. Bloki nie mają takich możliwości powierzchniowych, co np. Domy Bydgoszcz, gdzie komfort jest znacznie wyższy. Istnieje jednak kilka zasad, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Kolory

W salonie kolor powinien pełnić funkcję uspokajającą, relaksacyjną. Zaleca się więc stonowane barwy. Dodatkowo jasna kolorystyka powiększa przestrzeń, co może zaplusować przy małym metrażu. Poczynając od białego, można wejść w delikatne odcienie szarości i różu. Należy unikać intensywnych kolorów. Obecnie panuje moda na pokrywanie fragmentów ścian kamieniem lub drewnem – nie można jednak z tym przesadzić.

Strefy

Tak jak za najlepszy kształt pokoju uważa się kwadrat – najbardziej ustawny, to w przypadku salonu zaletą będzie dość nietypowy układ (tworzy się kilka stref). Kiedy salon posiada wnęki, to w prosty sposób będziemy mogli wydzielić jadalnię. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Należy jednak pamiętać, aby nie tworzyć ścieżek. Powinno być jedno miejsce centralne, z którego będzie się przechodzić do wyznaczonych stref – kuchni, jadalni, biura. Postarajmy się, żeby w salonie było jak najmniej mebli, tym bardziej nie zasłaniajmy nimi okien.

Meble

Tak jak już wcześniej wspomniałem, należy zminimalizować ilość mebli. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zabudowa. Najważniejszym elementem jest oczywiście zestaw wypoczynkowy, bez którego nie może obejść się żadne salon. W pomieszczeniach o większym metrażu można pozwolić sobie na rozbudowany zestaw z kanapą i fotelami, natomiast w mniejszych salonach najlepiej sprawdzają się narożniki.

Oświetlenie

Jeśli chodzi o oświetlenie salonu, powinno unikać się bardzo jasnych  świateł – nie mogą one w żadnym wypadku razić w oczy. Tutaj również warto podejść do tematu w sposób strefowy. W miejscu wypoczynku warto zrezygnować z lampy zwisającej z sufitu i ograniczyć się do kilku świateł znajdujących się na uboczu. Jedynie w jadalni warto umieścić lampę wiszącą centralnie nad stołem. Kuchnia również powinna być dobrze oświetlona, więc często umieszcza się lampy punktowe wzdłuż blatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *