Toyota – jeden z najsłynniejszych japońskich koncernów motoryzacyjnych

toyotaToyota Motor Corporation to jedna z najsłynniejszych, japońskich marek samochodów. Firma powstała w sierpniu 1937r. Jej założycielem był Sakichi Toyoda, który później przekazał zakład motoryzacyjny swojemu synowi, Ki-chiro Toyodzie. Początkowo, firma Toyody zajmowała się wytwarzaniem krosna przędzalniczego, jednak już po kilku latach zaczęto w niej produkować pierwsze samochody. W 1935r. stworzone prototyp pojazdu Toyota A1, a już rok później pojawiły się pierwsze modele Toyoty AA.

Produkcja samochodów została wstrzymana w trakcie II wojny światowej, jednak już od 1947r. firma dynamicznie się rozwijała. W 1951r. powstał model BJ, od którego rozpoczęto produkcję całej serii Land Cruiser. Jednak największą sławę zakładowi motoryzacyjnemu przyniósł model wydany w 1966r. – Toyota Corolla. W kolejnych latach marka wytwarzała jeszcze szereg modeli występujących w różnych wersjach. W Polsce ukazało się 16 modeli Toyoty. Wiele innych pojawiła się w USA lub w samej Japonii. Były też te, które pojawiały się tylko w Australii, RPA czy w Indiach.

Obecnie, Toyota ma pod sobą m.in. marki Subaru, Daihatsu, Lexus, Prius. Ponadto, Toyota współpracowała z marką Aston Martin przy produkcji limitowanej serii iQ. W zakładach Toyoty na całym świecie zatrudnionych jest ponad 300 tysięcy osób. Zajmują się oni tworzeniem modeli z różnymi podwoziami, zaliczanymi do odmiennych klas. Wśród modeli Toyoty znajdziemy m.in. samochody osobowe, terenowe, SUVy.

Podziel się:
  • Digg
  • del.icio.us
  • Facebook
  • LinkedIn
  • Sfora
  • Twitter
  • Wykop

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Linki w komentarzach mogą być wolne od atrybutu nofollow.

Postępuj zgodnie z instrukacjami.