Toyota – jeden z najsłynniejszych japońskich koncernów motoryzacyjnych

toyotaToyota Motor Corporation to jedna z najsłynniejszych, japońskich marek samochodów. Firma powstała w sierpniu 1937r. Jej założycielem był Sakichi Toyoda, który później przekazał zakład motoryzacyjny swojemu synowi, Ki-chiro Toyodzie. Początkowo, firma Toyody zajmowała się wytwarzaniem krosna przędzalniczego, jednak już po kilku latach zaczęto w niej produkować pierwsze samochody. W 1935r. stworzone prototyp pojazdu Toyota A1, a już rok później pojawiły się pierwsze modele Toyoty AA.

Produkcja samochodów została wstrzymana w trakcie II wojny światowej, jednak już od 1947r. firma dynamicznie się rozwijała. W 1951r. powstał model BJ, od którego rozpoczęto produkcję całej serii Land Cruiser. Jednak największą sławę zakładowi motoryzacyjnemu przyniósł model wydany w 1966r. – Toyota Corolla. W kolejnych latach marka wytwarzała jeszcze szereg modeli występujących w różnych wersjach. W Polsce ukazało się 16 modeli Toyoty. Wiele innych pojawiła się w USA lub w samej Japonii. Były też te, które pojawiały się tylko w Australii, RPA czy w Indiach.

Obecnie, Toyota ma pod sobą m.in. marki Subaru, Daihatsu, Lexus, Prius. Ponadto, Toyota współpracowała z marką Aston Martin przy produkcji limitowanej serii iQ. W zakładach Toyoty na całym świecie zatrudnionych jest ponad 300 tysięcy osób. Zajmują się oni tworzeniem modeli z różnymi podwoziami, zaliczanymi do odmiennych klas. Wśród modeli Toyoty znajdziemy m.in. samochody osobowe, terenowe, SUVy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *