Tradycyjne wyroby kuchni polskiej

Ciasta, szynki, kiełbasy, nalewki i wina – Polacy od wieków znani są ze swojej tradycyjnej kuchni i domowych wyrobów. Od babcinych konfitur i kompotów po nalewki dziadka, od dziecka mamy styczność z domowymi produktami. Niestety dobrej jakości domowe wyroby nie są już dzisiaj tak łatwo dostępne, a te które oferują duże markety jedynie się pod nie podszywają. Dziś przypomnimy klasyki polskiej kuchni i zgłębimy się w świat domowych wyrobów.

1001 zapraw na zimę

Któż z nas nie wspomina z uśmiechem na ustach owocowych kompotów i pysznych powideł gotowanych przez nasze babcie na zimę? Owoce prosto ze wsi, przepis znany od pokoleń i mnóstwo cierpliwości i uczucia włożonych w każdy przygotowany słoik- to jest właśnie droga do pyszności. Uprawiana przez nasze babcie magia zimowych zapraw to zdecydowanie najlepszy przykład domowych wyrobów, których teraz coraz mniej na polskim rynku. Niestety jeśli sami się za to nie weźmiemy to ta wielowiekowa tradycja zniknie a wraz z nią niepowtarzalna jakość i wyjątkowy smak.

Nalewki i wina z domowej piwniczki

Kolejnym skarbem polskiej kuchni są domowej roboty wina i nalewki. Wyroby tradycyjne w tej postaci to znowu głównie domena naszych dziadków i babci. Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale Polska za czasów szlacheckich, była znana z najlepszych miodów pitnych na świecie. Dziś jednak nasze upodobania zwróciły się w stronę domowych nalewek, które również z powodzeniem mogłyby startować w światowych konkursach. Najpopularniejsze są oczywiście wiśniówki, nalewki ze śliwek oraz pigwy. Raz przygotowany trunek może stanowić zarówno wspaniały dodatek w kuchni jak i skuteczne lekarstwo na zimowe przeziębienia i grypy.

Niepowtarzalny smak wypieków

Placki, drożdżowe, makowce i babki- nic nie może się z nimi równać. Nasze zamiłowanie do słodyczy i łakoci sprawia, że te wyroby tradycyjne trafiają nie tylko do naszych żołądków ale i serc. Kto raz spróbuje domowego sernika czy jabłecznika, nigdy nie powróci do kupnych imitacji oferowanych przez markety. Wypieki i desery to najbliższa nam chyba dziedzina kulinariów, którą do dziś możemy się poszczycić na światową skalę.

Musimy pamiętać, o tym, że aby zachować te wszystkie wyroby tradycyjne – skarby naszej polskiej kuchni musimy wybierać sprawdzone produkty, wyrabiane według tradycyjnych receptur. Kupując tego typu produkty nie tylko otrzymujemy pyszne i zdrowe produkty ale też wspieramy lokalnych przedsiębiorców pozwalając wyrobom tradycyjnym przetrwać w niezmienionej formie.

Artykuł zainspirowany został wyrobami tradycyjnymi w sklepie http://zdziadapradziada.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *