Transport zwłok zza granicy

Niestety zdarzają się takie sytuacje, w których trzeba przetransportować zwłoki zza granicy. Coraz więcej zakładów pogrzebowych rozszerza swoją działalność o tego typu usługę. Oczywiście profesjonalne zakłady podejmą niezbędne działania, aby wszystko przebiegło pomyślnie. Jednak istnieją pewne zasady, które warto znać, aby przebiegło to w odpowiedni sposób.

Decyzja rodziny

Przetransportowanie zwłok zwykle zależy od decyzji rodziny zmarłego. W przypadku, kiedy się nie zgodzi, pogrzeb zostaje odprawiony na terenie kraju, w którym nastąpiła śmierć.  Wtedy często zdarza się, że ciało zmarłego zostaje umieszczone w zbiorowej mogile. W takiej sytuacji już przetransportowanie zwłok lub ekshumacja jest z reguły nierealna.

Wymagane zezwolenia

W celu przetransportowania zwłok spoza granicy, należy udać się do starosty, aby wydał zezwolenie. Wniosek oczywiście powinna złożyć rodzina. Wymagane jest również oświadczenie od osoby upoważnionej do pochówku i taką usługę wykona zakład pogrzebowy, który zajmuje się międzynarodowym transportem zwłok. Potrzebny będzie także akt zgonu. Jeśli nie jest możliwe ustalenie przyczyny śmierci, należy przedstawić wniosek, który wyklucza taką możliwość przyczyny zgonu, jak choroba zakaźna.

Następnie, kiedy starosta udzieli pozytywnej opinii, zostaje ona wysłana do konsulatu kraju, gdzie nastąpił zgon. Konsul ma obowiązek wydzielić zgodę na transport zwłok. W przypadku, kiedy zmarły nie miał odpowiedniego ubezpieczenia, koszty transportu pokrywa rodzina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *