W widłach pachnidła

perfumy-12-15Nos codziennie wącha i zapamiętuje zapachy. Potrzeba lat, żeby dojść do perfekcji – tak powiedział Jacgues Polge, słynny francuski perfumiarz. My same może ekspertami nie będziemy, ale każda z nas na pewno ma swój ulubiony zapach. Interesuje Cię jak wygląda produkcja perfum? Czytaj dalej!

Kształt perfum

Pachnidła to efekt połączenia mieszaniny wonnych związków (olejków), środków homogenizujących, które służą do uzyskania jednolitej substancji, środków wzmacniających aromat oraz rozpuszczalnika, którym jest najczęściej etanol lub mieszanina lekkich alkoholi alifatycznych.

Kompozycje zapachowe tworzą zazwyczaj mieszaniny kilkudziesięciu składników zarówno pochodzenia naturalnego, jak i syntetycznego. Przeciętna kompozycja zawiera mniej więcej od 60 do 100 komponentów. Bardziej skomplikowane mogą ich mieć nawet 300. Estée Lauder Beautiful skomponowano aż z 700 składników!

Mimo że często mówimy o perfumach, w rzeczywistości nasze rozmowy kręcą się wokół wody perfumowanej. Tym, co je rozróżnia, jest stężenie substancji aromatycznych. I tak największe stężenie zawierają perfumy – ponad 22%, natomiast pozostałe:

  • wody perfumowane: 15-22%,
  • wody toaletowe: 8-15%,
  • wody kolońskie: 3-5%,
  • wody po goleniu: 3% i mniej.

Produkcja perfum od zawsze

Substancje zapachowe były niegdyś pochodzenia zwierzęcego. Obecnie są bardzo drogie, stąd też rzadkie i trudno dostępne. Cztery najbardziej popularne substancje w perfumach – a więc piżmo, ambra, cywet i skatol – są tak naprawdę zwierzęcymi wydzielinami.

  • Piżmo pozyskiwane jest z przyodbytniczego gruczołu jelenia piżmowego, który cieszy się wolnością w górskich przestrzeniach Himalajów, Chin i Mongolii. Piżmo samo w sobie jest kruchą masą o woni amoniaku. Jest to substancja przeznaczona dla luksusowych perfum, sezonuje się ją niczym wino przez przynajmniej kilka miesięcy, dzięki czemu uzyskuje się miłą woń piżma, która określana jest jako ziemista, zwierzęca czy drzewna.
  • Z kolei ambrę wydobywa się z przewodu pokarmowego kaszalota. Świeża ambra ma zapach przypominający mieszaninę końskiego potu i morskich fal.
  • Cywet zaś powstaje w gruczołach przyssawki analnej afrykańskiego kota z rodziny łasz. Ekstrakt ten jest markerem terytorialnym tego zwierzęcia. Nierozpuszczony cywet pachnie fekaliami, zaś odpowiednio rozcieńczony ma aromat kwiatowo-piżmowy.
  • Natomiast skatol występuje po prostu w kale ssaków. Rozcieńczony pachnie kwiatami, z niego też produkuje się sztuczny cywet.

Pochodzenie roślinne

Z natury powstają olejki eteryczne, żywice i balsamy. Najczęściej cała roślina – od ostatniego korzonka po delikatnie wyszczerbione końce płatków – przyczynia się do powstania woni. Czasami jednak wybiera się tylko jej niektóre elementy: kwiaty, pąki, nasiona, owoce, jagody, liście i igły, ziele, korzenie i kłącza, korę czy drewno. I tak powstają zapachy lawendowe, kminkowe, cytrynowe, cyprysowe, miętowe czy cynamonowe, które cieszą nasze nosy i zabarwiają zapachy kobiecych perfum.

Rewolucja perfum – syntetyki

Odkrycia XIX wieku umożliwiły korzystanie ze składników syntetycznych przy produkcji perfum. W 1835 roku niemiecki chemik Eilhard Mitscherlich stworzy pierwsze w historii syntetyczne perfumy na bazie nitrobenzolu. Z czasem utworzono aromat sztucznej wanilii, chinolinę przypominającą woń skóry, która zdominowała męskie kompozycje zapachowe, jonon pachnący irysem i fiołkami czy aldehydy kryjące się za słynnymi perfumami Chanel N°5. Sztuczne składniki przyczyniły się do ustabilizowania jakości surowca, ujednolicenia zapachu poprzez zniwelowanie wpływu wydzielin naszej skóry na woń oraz obniżyły horrendalną cenę perfum. Syntetykom zawdzięczamy rozszerzenie palety zapachów i ocalenie od śmierci tysiąca dzikich zwierząt.

Perfumy i konkluzje

Dziś przywiązujemy się do perfum jak do swoich domowych pupili. Nasi przyjaciele kojarzą z nami wonie, a my sami często nie wychodzimy z domu bez kilku psiknięć “naszym” zapachem. Warto jednak czasami je zmienić! Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu ekobieca.pl: http://www.ekobieca.pl/pol_m_Perfumeria_Perfumy-dla-kobiet-127.html.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *