Wino trunkiem dla koneserów

Kto z nas nie lubi wina? Nie dość, iż ma ono właściwości zdrowotne, ponieważ dzięki niemu wytwarzamy więcej czerwonych krwinek, to na dodatek jest on dobrym elementem do kolacji czy toastu.

Przy wyborze wina najlepiej kierować się, jako latami. Bowiem im starsze wino, tym jego właściwości są lepsze. Aczkolwiek, gdy nie znamy się na winach, możemy wybrać się do odpowiedniego sklepu, w którym przeszkolona ekspedientka w tym zakresie, pomoże nam w doborze odpowiedniego trunku. Sklep winiarski w swoich zasobach posiada wiele gatunków win i ich roczników. Z pewnością obok pospolitych marek, znajdziemy również te bardziej wyrafinowane. Natomiast cena tych wina na pewno będzie trochę wyższa, od tych które mamy w normalnych sklepach spożywczych bądź monopolowych. Do kategorii szlachetnych win należą: Merlot, Pinot Noi, Syrah, jak również Riesling.

Rodzaje win

Na rynku istnieje wiele gatunków win, które rozróżniamy zazwyczaj ze względu na barwę. Dzielimy je na białe, czerwone i różowe. Wino czerwone bowiem wytwarzane jest z kolorowych winogron, w pełni dojrzewających. Jest one dzielone na wytrawne i półsłodkie. Wino białe natomiast jest rodzajem wina, które jest niedojrzewające w beczce.

Ze względu na występującą zawartość cukru, wina dzieli się na: wytrawne, półwytrawne, słodkie, a także półsłodkie. Wino wytrawne od półwytrawnego różni się tym, iż wino półwytrawne to takie, w którym są delikatnie wyczuwalne słodyczy, a zarazem kwaskowości. Wina półsłodkie natomiast, to takie wina, w których uczucie słodyczy jest wyczuwalne, lecz nie gra ono roli pierwszoplanowej. W winach słodkich słodycz ta jest wyraźnie wyczuwalna.

Spożywanie win

Przy spożywaniu wina warto zwrócić uwagę na to, czy wino które pijemy na smak goryczy i cierpkości. Ponieważ taka sytuacja sugeruje nam wyraźnie, że wino jest wadliwej jakości. Podobnie jest z sytuacją, gdy wąchamy korek od wina i nie jest on pierwszej świeżości. Taka kwestia również powinna nam sygnalizować, iż spożywane przez nas wino jest nieodpowiednie. Często zdarzają się takie sytuacje w restauracjach, ponieważ restauratorzy otwierając wino, by podać jego lampkę klientowi, zwyczajnie odstawia je później z powrotem na półkę. Dlatego też, udając się na kolację do restauracji, powinniśmy zwracać uwagę, czy osoby tam pracujące sprzedają jedynie całe wina, czy też tylko lampki. W taki sposób będziemy mieli pewność, że smaczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *