Wybór butów dla dziecka.

Najzdrowszy dla stopy jest kontakt z podłożem o różnych fakturach i stopniu twardości. To wtedy najmocniej pracują ścięgna i więzadła, a to pozwala unikać kontuzji. Dlatego właśnie współcześni specjaliści od fizjoterapii oraz projektanci usilnie pracują nad stworzeniem obuwia, które jak najbardziej odwzoruje ruch stopy po samym podłożu. I tak jak wiedza jest coraz większa, im na półkach jest więcej modeli, to coraz trudniej wybrać te, które będą właściwe. W przypadku butów dla dzieci mamy jeszcze ten problem, że dziecko może do końca nie umieć określić, czy jest mu wygodnie, a przecież to podstawowe kryterium wyboru.

Dobre buty to inwestycja

Pomimo świadomości rodziców, że od pierwszych kroków dziecka szczególnie należy zadbać o stopy, kolejki do specjalistów od wad postawy i nieprawidłowości chodu są coraz dłuższe. Co należy w związku z tym zrobić, by dobrać takie buty dla dziecka, w których stopa będzie rozwijała się prawidłowo?
Producenci butów dla dzieci dbają szczególnie o jakość i komfort, o czym możemy się przekonać np. w sklepie http://www.sklepdorotka.pl/. Naturalne oddychające materiały, elastyczna podeszwa, membrany do zadań specjalnych to tło dla tego, co dla dzieci jest szczególnie ważne. Najmodniejsze buty dziecięce są kolorowe, zabawne, mają odblaskowe elementy i często motywy z ulubionych bajek czy gier-a to wszystko sprawia, że maluchy je po prostu uwielbiają.

Najlepsze buty dla starszaków

Aktywności starszego dziecka nie mają końca i ograniczeń. Żeby im sprostać, dobre obuwie musi być przede wszystkim naturalne, wytrzymałe i komfortowe tak, by poradzić sobie w czasie podchodów, wspinaczki czy też zabawy w paku linowym. Dla takich aktywnych dzieci wybierajmy półbuty lub sandały z zamkniętą piętą (lub zagłębieniem pod pietą), które utrzymają stopę w prawidłowej pozycji. W wieku szkolnym, jeśli nie ma żadnych problemów ze stopami, pociecha może nosić już niemal wszystkie rodzaje obuwia. W dalszym ciągu należy zwracać uwagę na to, by nie kupować za dużych butów oraz by były one elastyczne i wykonane z naturalnych materiałów.

Jakie buty wybrać?

Przede wszystkim takie, które będą jak najmniej ingerowały w naturalną pracę stopy. Powinniśmy wybierać buty dziecięce o elastycznej, miękkiej podeszwie, ponieważ ona zapewni swobodę ruchów. Ważne jest to, by obuwie było wykonane z naturalnych oddychających materiałów. Szczególnie istotne jest to przy wyborze pierwszych bucików – powinny być one jak najbardziej miękkie i poddawać się pracy stopy. Muszą być bardziej ochroną niż usztywnieniem. Na komfort ma również wpływ dopasowanie do stopy. Nigdy nie wolno kupować butów na zapas oraz pozwalać, by dziecko dostawało je po starszym rodzeństwie. Pomimo tego, że zakup dobrego obuwia dla dziecka to dość duży koszt, warto jednak zainwestować w zdrowie malucha.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *