Wystrój wnętrza – co może projektant sugerować właścicielowi?

Co może projektant wnętrz sugerować właścicielowi i do jakiego stopnia? Wiele tu oczywiście zależy od tego z jakim obiektem mamy do czynienia, czy z prywatnym (mieszkaniem lub domem jednorodzinnym), czy z obiektem przeznaczonym do użytku publicznego, na przykład z kawiarnią lub restauracją.

Rozsądny właściciel baru, kawiarni, restauracji lub hotelu zamawia kompleksową usługę u projektanta wnętrz. Natomiast rozsądny projektant bierze pod uwagę gust właściciela, oczywiście do pewnego stopnia.

Zacznijmy od mieszkania

Trudniejszym wyzwaniem może być zaprojektowanie wnętrza domu jednorodzinnego lub mieszkania, bowiem tu dużą rolę odgrywa nierzadko umiejętność nadania pomieszczeniom indywidualnego charakteru. Zakładamy, że właściciel jest osobą przykładającą dużą wagę do tego aspektu. W tym wypadku dobrze będzie jeśli projektant będzie trochę psychologiem i rozpozna jednocześnie dodatkowe zasoby, którymi dysponuje właściciel, na przykład księgozbiór lub znaczące kolekcje.

Wystrój wnętrza mieszkalnego w dużej mierze jest uzależniony od stanu osobowego rodziny (czy na przykład w jej skład wchodzą dzieci i w jakim na przyklad są wieku?). Również otoczenie domu jednorodzinnego może korespondować z wystrojem mieszkania. Tu dosyć powszechnym jest wystrój rustykalny, jeśli jest to domek wybudowany na wsi. Nierzadko „ciepłym” uzupełnieniem są tu tradycyjne urządzanie, choćby kaflowa kuchnia.

Wystrój wnętrz mieszkania wymaga ścisłej współpracy właściciela z projektantem. Wiadomo że zdecydowana większość projektantów unika kiczu, natomiast czymś innym (spełniającym pozytywną rolę) mogą byś świadomie dobrane dodatki reprezentujące sztukę kiczu.

Bar, kafeteria lub restauracja

Tu projektant stawia właściciela przed wyborem, zdecydowanie kierując się profilem przybytku. W wypadku kafeterii profil jest oczywisty. W wypadku baru i restauracji oczywiście bardzo istotny jest rodzaj oferowanej kuchni. Na ogół dzisiejsze restauracje kładą akcent na konkretny rodzaj dania albo styl nawiązujący na przykład do włoskiego lub rosyjskiego. Wtedy w wystroju niezbędne okażą elementy dekoracyjne charakterystyczne dla tych krajów.

Istotne jest, by projekt pomieszczeń został zamówiony przez właściciela zanim obiekt zostanie oddany do użytku. Nie ma nic gorszego jak urządzanie wnętrza na raty. Pamiętajmy, że oprócz zagospodarowania przestrzeni w podstawowe meble, malowidła lub mozaiki ważnym aspektem wystroju wnętrza są nawet najdrobniejsze gadżety, choćby podkładki pod piwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *