Żele energetyczne dla biegaczy – czym są i kiedy warto je stosować?

Osoby rozpoczynające trening biegowy chętnie sięgają po różnego rodzaju odżywki, które mają pomóc w szybkim zbudowaniu kondycji, wzmocnieniu siły mięśni i poprawie ich wytrzymałości. Żele energetyczne dla sportowców co prawda nie budują mięśni, ale mają być remedium na zmęczenie, pozwalając wydłużyć trening i zwiększyć jego intensywność. Czy tak jest w rzeczywistości?

Czym jest żel energetyczny?

Wielosmakowe żele energetyczne dla biegaczy to rodzaj szybkiego zastrzyku energii, który ma pomóc w uzupełnieniu wyczerpujących się zapasów glikogenu w mięśniach. W tym sensie są to suplementy dedykowane wyłącznie dla tych osób, które wykonują wyczerpujące ćwiczenia lub ciężką i długotrwałą pracę fizyczną. Jeśli Twoja jedna jednostka treningowa trwa dłużej niż godzinę, żel energetyczny będzie suplementem właśnie dla Ciebie. Jeśli jednak nie biegasz dłużej niż godzinę, Twój organizm powinien poradzić sobie bez takiego dodatkowego wsparcia – wystarczy, że po zakończonym treningu zjesz regeneracyjny posiłek składający się z odpowiednio dobranych węglowodanów. Warto pamiętać, że żele energetyczne dla biegaczy składają się z węglowodanów prostych, ewentualnie z dodatkowych witamin i minerałów. Nie ma w nich białek i tłuszczy. W tym sensie nie mogą one stanowić podstawy odpowiednio zbilansowanej diety sportowca.

Kiedy sięgać po żel energetyczny i czy w ogóle warto go stosować?

Dla triathlonistów, kolarzy lub osób biegających na długich dystansach, dobrej jakości żel energetyczny, będzie najlepszym sposobem na szybkie zasilenie organizmu w czystą energię. Zwykle jedna saszetka takiego żelu zapewnia energię na 1-2 km biegu, w zależności od tempa i warto po nią sięgnąć już po około 40-60 minutach biegu, gdy w perspektywie mamy do przebiegnięcia jeszcze kilka kilometrów trasy. Żele energetyczne dla biegaczy mogą być alternatywą dla klasycznych batonów energetycznych i warto je stosować, gdy organizm znajduje się w tzw. deficycie energetycznym – gdy zasoby glikogenu zgromadzonego w mięśniach i wątrobie znajdują się już na wyczerpaniu. Warto przy tym pamiętać o zasadach spożywania tego typu odżywki. Żele energetyczne dla sportowców są produktem prostym w aplikacji i łatwo przyswajalnym, ale po ich zjedzeniu, warto popić je większą ilością wody. Dzięki temu zawarte w żelach węglowodany szybciej wchłoną się przez organizm. Zaleca się również, by nie mieszać w czasie biegu kilku różnych żeli, tylko trzymać się jednego ich rodzaju. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko niestrawności lub innego rodzaju zaburzeń, które mogą wpłynąć na przebieg dalszej części treningu/zawodów sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *