Złoty okres Gustava Klimta

„Pocałunek” zdobi nie jeden przedmiot codziennego użytku w naszych domach. Ten motyw przewija się niejednokrotnie. Reprodukcje malarskie tego właśnie dzieła są częstym elementem aranżacji mieszkań i domów. Gustav Klimt to niewątpliwie jeden z najsławniejszych przedstawicieli sztuki secesyjnej i malarstwa w ogóle.

Secesyjna droga sztuki Gustava Klimta

Secesja to styl w sztuce, który narodził się pod koniec XIX wieku i początek XX. Nazwa pochodzi od łacińskiego słowa seccesio, czyli dosłownie odejście od zastanych kanonów sztuki. Charakterystyczną cechą secesji był fakt, że łączyło się w niej nie tylko malarstwo, ale też rzeźba, rzemiosło i architektura. Przedstawiciele tego gatunku dążyli właśnie do takiej spójnej, łączonej formy. Secesja to przede wszystkim kształty, obłe linie, giętkie i płynne wzory. To także bogate zdobnictwo inne od tych znanych w historii sztuki.
W tej technice tworzył także Gustav Klimt, jeden z czołowych przedstawicieli secesji, przedstawiciel tak zwanego modernizmu wiedeńskiego.

Portrety w złocie

Studiował na wiedeńskiej Szkole Sztuk Stosowanych, a pierwsze jego prace związane były nie z malarstwem artystycznym a zdobnictwem. To przy dekorowaniu tworzył się jego charakter artystyczny i styl twórczy. Jego późniejsze obrazy w różnych okresach twórczości są bardzo różne, widać w nich poszukiwanie swojej drogi, ciągły samorozwój, dążenie do stworzenia dzieła totalnego. Niemniej było dla niego ważne, by odchodzić od tendencyjnego malowania i oderwania się od tak zwanego kanonu sztuki. Szukał nowych form i nie chciał, by w jego malarstwie dominowały zastane reguły.
Z tego też powodu reprodukcje malarskie Klimta są jednymi z najchętniej wykorzystywanym elementem aranżacji domu. Piękno i prostota tych dzieł sprawiają, że przedmioty z motywem wiedeńskiego artysty, nadają mieszkaniom elegancji i dobrego gustu.
Gustav Klimt w swoim malarstwie dążył do stworzenia czego nowego, co jest dalekie od akademickich konwencji. Jego dzieła takie jak „Judyta z głową Holofernesa”, „Adele Bloch-Bauer I”, czy „Drzewo życia”, dalekie są od dotychczasowych, znanych form sztuki. To powiew świeżości i innowacyjnej jak na tamte lata nowoczesności w pojmowaniu sztuki. W obrazach Gustava Klimta nie brakuje zdobień i subtelnych oraz giętkich linii. Dominuje także kolor złoty, który niejednokrotnie nakładany był za pomocą prawdziwych, złotych płatków.
Niewątpliwie jego największym dziełem jest wspomniany już obraz „Pocałunek” ukazujący plecioną parę kochanków. Znajduje się on w kolekcji Österreichische Galerie Belvedere w Wiedniu i niewątpliwie ten obraz doczekał się największej ilości reprodukcji malarskich. Obraz powstał w tak zwanym złotym okresie twórczości Klimta i pokazuje kobietę i mężczyznę niejako z góry. Na pierwszy rzut oka forma i temat tego dzieła może wydawać się nieokreślona przede wszystkim przez bryłę i dominację złotego koloru. Dopiero po dłuższym oglądzie wyłaniają się z niego kształty, kontury i temat.
Był to malarz ceniony za życia, który portretował wiele osobistości w Europie. Jego sława nie przeminęła również po jego śmierci i trwa do dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *