Złoty trunek z własnej beczki

Piwo od kilku lat święci prawdziwe triumfy-nie tylko jest to jeden z ulubionych przez Polaków alkoholi, ale od pewnego czasu na rynku można znaleźć coraz więcej rodzajów piwa i to bardzo często z niewielkich, lokalnych browarów. Dzisiaj już nikogo nie dziwią wszelkie wariacje smakowe i chętnie próbujemy wszelkich nowości. A skoro tak, to dlaczego by nie spróbować, w kraju, który ma tak wielką i długą tradycję wytwarzania domowych alkoholi, uwarzenia własnego piwa domowego?

W wielu rodzinach tradycja domowych alkoholi była przekazywana z pokolenia na pokolenia tak samo, jak przepisy na przetwory czy dania. Słodkie i rozgrzewające nalewki, orzeźwiające, owocowe wina-nie mamy się czego wstydzić. Dlaczego by nie dodać do naszego repertuaru kolejnej pozycji? Piwo domowe własnej produkcji nie tylko napełni nas dumą, a naszych bliskich wbije w zdumienie, ale być może rozpocznie zupełnie nową rodzinną tradycję. A już na pewno pozwoli nam cieszyć się przepysznym złocistym trunkiem. I choć może nie od razu zostaniemy mistrzami w przygotowywaniu piwa domowego, to na pewno już po kilku próbach uda nam się zaserwować coś ciekawego.

Jak zacząć?

Piwo domowe to wysiłek, w który musimy włożyć trochę pracy. Na sam początek warto zapoznać się z podstawami i zaopatrzyć się w podstawowe elementy niezbędne do uwarzenia własnego piwa domowego. Takie wyposażenie oferuje np. firma Winodomowe.pl. Podstawą trunku jest nachmielony ekstrakt słodowy. Dopóki nie opanujemy samodzielnego zacierania słodów i chmielenia, warto skorzystać z dostępnej na rynku oferty. Oprócz tego potrzebować będziemy pojemnika do fermentacji, kapslownicy i samych kapsli (a także oczywiście butelek). Przyda nam się także miarka, którą będziemy odmierzać cukier, ale na samym początku możemy się bez niej obyć.

Nauka, nauka, nauka

Jak przy wszystkim, tak samo przy produkcji piwa domowego, najważniejsza jest wiedza. Nie pomoże najlepszy sprzęt, jeśli nie będziemy się wiedzieć, co mamy robić. Najlepiej zacząć od przeglądania stron i forów internetowych. Możemy tam wymieniać się spostrzeżeniami z innymi entuzjastami piwa domowego. I oczywiście próbować. Nie można zniechęcać się po pierwszej mniej udanej próbie. Piwo domowe to nieustanny proces nauki i dochodzenia do perfekcji, szukania idealnego smaku i kolejnych eksperymentów z dodatkami czy mocą napoju. Piwo domowe to wspaniałe hobby i choć czasem zdarzają się gorsze sezony, to nie można zapominać, że ma nam ono dawać przede wszystkim radość i satysfakcję z samodzielnie przygotowanego alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *